fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaTransportWielki powrót żagli na potężne statki transportowe

Wielki powrót żagli na potężne statki transportowe

Amerykańska firma Cargill zainstalowała na swoim masowcu potężne żagle, które mają być przełomem technologicznym w napędzaniu tego typu jednostek.

W swój pierwszy kurs wyruszyła jednostka Ocean Pyxis, która została wyposażona w nowoczesne, potężne żagle. Statek wypłynął w rejs z Singapuru po ładunek zboża do Brazylii. Stamtąd ma trafić do Danii.

Żagle wracają do łask

Każdy z dwóch wykonanych ze stali i włókna szklanego masztów jest wysoki na 37,5 metrów. Szacuje się, że jeden masz pozwoli na 12-procentową oszczędność paliwa, a dwa zapewnią spadek jego zużycia o 20 procent. Docelowo wykorzystanie tego typu technologii w nowych jednostkach ma obniżyć zużycie tradycyjnie używanego paliwa o 30 procent. Przedstawiciele firmy Cargill twierdzą, że inwestycja w nowatorskie żagle ma im się zwrócić właśnie dzięki oszczędności na dotychczas używanym w masowcach ciężkim oleju opałowym.

Sfinansowano przez Unię Europejską

Żagle nazwane WindWing powstały w wyniku współpracy firm BAR Technologies i Yara Marine Technologies. Na realizację projektu dotację w wysokości 747,5 mln euro przyznała Unia Europejska. Realizacja tych działań ma przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń przez transport morski, który obecnie odpowiada za 3 procent światowej emisji dwutlenku węgla.

Amerykański koncern Cargill jest jednym z największych globalnych przedsiębiorstw zajmujących się zapewnianiem dostaw produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Do swojej działalności czarteruje flotę potężnych masowców.

cargill.com, Reuter, cordis.europa.eu, projectchek.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA