fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaTransportWielki powrót żagli na potężne statki transportowe

Wielki powrót żagli na potężne statki transportowe

Amerykańska firma Cargill zainstalowała na swoim masowcu potężne żagle, które mają być przełomem technologicznym w napędzaniu tego typu jednostek.

W swój pierwszy kurs wyruszyła jednostka Ocean Pyxis, która została wyposażona w nowoczesne, potężne żagle. Statek wypłynął w rejs z Singapuru po ładunek zboża do Brazylii. Stamtąd ma trafić do Danii.

Żagle wracają do łask

Każdy z dwóch wykonanych ze stali i włókna szklanego masztów jest wysoki na 37,5 metrów. Szacuje się, że jeden masz pozwoli na 12-procentową oszczędność paliwa, a dwa zapewnią spadek jego zużycia o 20 procent. Docelowo wykorzystanie tego typu technologii w nowych jednostkach ma obniżyć zużycie tradycyjnie używanego paliwa o 30 procent. Przedstawiciele firmy Cargill twierdzą, że inwestycja w nowatorskie żagle ma im się zwrócić właśnie dzięki oszczędności na dotychczas używanym w masowcach ciężkim oleju opałowym.

Sfinansowano przez Unię Europejską

Żagle nazwane WindWing powstały w wyniku współpracy firm BAR Technologies i Yara Marine Technologies. Na realizację projektu dotację w wysokości 747,5 mln euro przyznała Unia Europejska. Realizacja tych działań ma przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń przez transport morski, który obecnie odpowiada za 3 procent światowej emisji dwutlenku węgla.

Amerykański koncern Cargill jest jednym z największych globalnych przedsiębiorstw zajmujących się zapewnianiem dostaw produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Do swojej działalności czarteruje flotę potężnych masowców.

cargill.com, Reuter, cordis.europa.eu, projectchek.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.
2 MIN CZYTANIA

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA