Francuski dziennik „Libération” opisał wielki skandal finansowy, w który mają być zamieszani sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i ważni urzędnicy Komisji Europejskiej.

Chodzi o konflikt interesów i handel wpływami sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym jego przewodniczącego sędziego Koena Lenaertsa. Afera dotyczy polityków Europejskiej Partii Ludowej, do której z polskich partii należy PO i PSL.

Organizatorami spotkań, nielegalnie finansowanych z pieniędzy podatników, mieli być m.in. były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Karel Pinxten, który został skazany za oszustwa finansowe, a także brukselscy lobbyści. W spotkaniach brali udział m.in. były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker czy Johannes Hahn, obecny komisarz do spraw budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen.

Co więcej, Komisja Europejska, a także władze kilku państw członkowskich, miały naciskać na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby ten nie prowadził śledztwa w tej sprawie.

Polskie Radio

Poprzedni artykułInnowacje w Polsce – tak dobrze jeszcze nie było
Następny artykułAmerykańsko-chiński spór o Szczyt dla Demokracji