fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaFelietonWielki słoń w pokoju

Wielki słoń w pokoju

Nie jesteśmy na wojnie militarnej, ale jesteśmy na wojnie gospodarczej, w której zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli zamiar oddać zwycięstwo walkowerem. Nie tylko Rosjanom, ale przede wszystkim tym partnerom, z którymi konkurowaliśmy na różne sposoby w UE – pisze w najnowszym felietonie Łukasz Warzecha.

„Nie warto kopać się z koniem, deszcz pada, trzeba wziąć parasol” – to jedna ze złotych myśli, zaprezentowanych podczas konferencji prasowej przez Adama Glapińskiego, prezesa NBP, dzień po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Z deszczem w tym cytacie jest trochę jak kiedyś, dawno temu, za tak zwanego pierwszego PiS, ze stwierdzeniem Jarosława Kaczyńskiego o strajku pielęgniarek, że „inni szatani byli tam czynni”. Komentatorzy się oburzyli, a w istocie prezes PiS cytował jedynie „Chorał” Kornela Ujejskiego (1823–1897) – wiersz komentujący rabację galicyjską z 1846 r. Natomiast oberjastrząb Glapiński („jestem jak jastrząb na czele stada jastrzębi”) parafrazował „Traktat o prawdopodobieństwie” Johna Maynarda Keynesa z 1921 r.

W gruncie rzeczy wystąpienie prezesa Glapińskiego, gdyby oddzielić je od samego Gapińskiego, nie było złe. Było takie, jakiego spodziewalibyśmy się w bardzo trudnych czasach po prezesie banku centralnego i szef NBP zapewne chciał przede wszystkim uspokoić oraz upewnić rynki co do naszej stabilności, w tym i po to, żeby zahamować dramatyczną ucieczkę od złotówki. Problem w tym, że sposób mówienia, dygresyjność i maniera Adama Glapińskiego w dużej mierze neutralizują ten uspokajający przekaz. Pan prezes powinien mówić znacznie mniej – po prostu. A może w ogóle odzywać się nie powinien, a jedynie ograniczyć się do wydawania lakonicznych komunikatów.

Jeśli jednak pozostawimy na boku prezesa NBP i spojrzymy na same dane, to sytuacja okazuje się po prostu tragiczna. Tak źle nie było od początku lat 90. Prognozowana przez NBP inflacja ma sięgnąć w tym roku ponad 12 proc., a jest to prognoza optymistyczna, bo inne mówią nawet o 15 proc. I jest to inflacja średnia, zaś w poszczególnych segmentach dóbr może być znacząco wyższa. NBP zapowiedział też, że w ciągu trzech lat ceny nośników energii (w tym paliw) pójdą w górę o 60 proc., a żywności – o 25 proc. I znów – to są raczej optymistyczne szacunki. Inflacja ma nie sięgnąć celu inflacyjnego przez najbliższe trzy lata. Co dalej – nie wiadomo.

Jest też rewizja prognozy wzrostu gospodarczego, który od III kwartału tego roku ma spaść do ok. 3 proc., a to z kolei – znów przywołuję opinię analityków – jest wielkość, przy której historycznie rzecz biorąc w Polsce rosło bezrobocie. Wziąwszy pod uwagę obecność w naszym kraju milionów uchodźców, którzy chcieliby pracować – bo w przeciwnym wypadku wylądują na garnuszku naszego socjalu – nie jest to prognoza pomyślna.

O cenach benzyny, oddziałujących praktycznie na każdą niemal gałąź gospodarki, ale też choćby na ceny usług komunalnych (wywóz śmieci czy transport) nie będę nawet pisał, żeby nie dołować czytelników. Przyszłość jawi się w barwach w zasadzie wyłącznie ponurych, grożąc – to już moja ocena – wymazaniem przynajmniej dekady gospodarczego rozwoju i mozolnego budowania zamożności. Poczekajmy jeszcze na statystyki liczby zamykanych firm (nawet bez JDG) obejmujące marzec, ale myślę, że niczego optymistycznego tam nie dostrzeżemy.

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy parlament pracuje nad Ustawą o obronie ojczyzny, zakładającą wzrost wydatków na armię do 3 proc. PKB już w przyszłym roku. 3 proc. PKB nie jest jednak stałą wartością nominalną. Jeśli PKB będzie spadał, będą też w tym ujęciu spadały wydatki na wojsko. To oczywista zależność, umykająca jednak tym, którzy gromko pokrzykują, że możemy się zagłodzić, byle dowalić Putinowi. Pomijam już, że takiemu podejściu chętnie przyklasną nasi rywale w UE: „A niech się tam Polacy zagładzają, jeśli chcą; potem znacznie łatwiej będzie ich gospodarczo zdominować”. Ale przede wszystkim zgoda na taki rozwój wypadków oznaczałaby odebranie nam samym zdolności do pomnażania naszej siły. Co jest nam dzisiaj po prostu niezbędne.

W tym wszystkim coraz bardziej niepokojąco przedstawia się całkowita bierność rządzących. Próżno szukać wypowiedzi dotyczących sytuacji gospodarczej. Ja odnotowałem dwie: bardzo ogólną zapowiedź pana premiera, który twierdził, że zostaną przygotowane jakieś kolejne pakiety osłonowe – ale mówił to już kilkanaście dni temu i od tego czasu do tematu nie wracał; oraz pana ministra Michała Dworczyka, który z rozbrajającą szczerością oznajmił, że będzie biednie, no ale koszty trzeba ponieść.

Coraz bardziej wygląda to na próbę częściowego usprawiedliwiania skutków własnych wcześniejszych decyzji wojną. Jest bowiem jeden ogromny słoń w pokoju, którego rządzący nie chcą zauważać, a który tak spęczniał, że dusi wszystkich obecnych, przyciskając ich swoim cielskiem do ścian: Polski Ład. Ten fatalny system, generujący olbrzymie obciążenia dla przedsiębiorców, powinien być pierwszy do skasowania w obecnej sytuacji. Ale o tym oczywiście ani mru mru.

Łatwo wygłasza się kolejne frazesy o staniu w jednym szeregu z Ukraińcami czy o walce z rosyjskim najeźdźcą. I choćby były najsłuszniejsze, po ponad dwóch tygodniach wywołują już tylko ziewanie, bo frazesami nie wygrywa się wojny – ani tej militarnej, ani gospodarczej. My na wojnie militarnej nie jesteśmy, ale jesteśmy na wojnie gospodarczej, w której zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli zamiar oddać zwycięstwo walkowerem. Nie tylko Rosjanom, ale przede wszystkim tym partnerom, z którymi konkurowaliśmy na różne sposoby w UE.

Dlaczego rządzący o tym milczą? Dlaczego udają, że problem nie istnieje? Na to pytanie muszą sobie państwo sami odpowiedzieć. A też sądzę, że nie jest ono specjalnie trudne. Właściwie jest czysto retoryczne.

Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha
Łukasz Warzecha
Jeden z najpopularniejszych komentatorów sceny politycznej w Polsce. Konserwatysta i liberał gospodarczy. Publicysta „Do Rzeczy", „Forum Polskiej Gospodarki”, Onet.pl, „Rzeczpospolitej", Salon24 i kilku innych tytułów. Jak o sobie pisze na kanale YT: „Niewygodny dla każdej władzy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Genius loci

Poprzednio byłem w Budapeszcie w marcu 2020 r. Już nadciągały czarne pandemiczne chmury, ale wciąż jeszcze wydawało się, że to będzie kolejna burza w szklance wody. Jak się stało – wiadomo. Wcześniej w drugiej stolicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego bywałem wielokrotnie. Wyrobiłem sobie zatem jakiś jej własny obraz, a nawet coś więcej: trudne do dokładnego opisania i sprecyzowania wrażenie, które mamy, gdy trochę lepiej zapoznamy się z jakimś obcym miejscem.
5 MIN CZYTANIA

Znów nas okradną

Jeżeli za jakiś czas wszyscy pracujący na umowach cywilnoprawnych dostaną do ręki wynagrodzenia niższe o ponad 25 proc., to będą mogli podziękować w takim samym stopniu poprzedniej i obecnej władzy.
5 MIN CZYTANIA

Policja dla Polaków

Jednym z największych problemów polskiej policji – choć niejedynym, bo ta formacja ma ich multum – jest ogromny poziom wakatów: ponad 9,7 proc. Okazuje się, że jednym ze sposobów na ich zapełnienie ma być – na razie pozostające w sferze analiz – zatrudnianie w policji obcokrajowców. Czyli osób nieposiadających polskiego obywatelstwa. W tym kontekście mowa jest przede wszystkim o Ukraińcach, Białorusinach i Gruzinach.
3 MIN CZYTANIA