fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaWielkie kontrowersje wokół pewnej brytyjskiej farmy słonecznej

Wielkie kontrowersje wokół pewnej brytyjskiej farmy słonecznej

Wielka Brytania rozważa propozycję budowy największej na świecie farmy energii słonecznej na wsi w hrabstwie Kent. Lokalni działacze ostrzegają, że projekt ten stwarza ryzyko dla okolicznych terenów. Proponowany park słoneczny Cleve Hill w pobliżu Faversham w Anglii ma pomieścić milion paneli słonecznych. Sam obiekt akumulatorowy zawierałby baterie litowe, które, jak obawiają się uczestnicy kampanii, byłyby podatne na ogień i mogłyby eksplodować, niszcząc otaczający obszar, a także uwalniając w powietrze toksyczne chemikalia.

Internetową petycję przeciwko proponowanej farmie słonecznej podpisało już prawie 4000 osób, a zaniepokojeni mieszkańcy mówią: „Baterie, które nie zostały przetestowane na taką skalę, są podatne na wybuchy pożarów prowadzące do emisji toksycznych gazów fluorowodoru, które mogą siać spustoszenie na dużym obszarze”. „Wybuch miałby energię małej bomby atomowej. Baterie litowo-jonowe mają tendencję do zapalania się, powodując pożary, których nie można ugasić wodą” – dodała grupa protestujących.

Wiceprezes kampanii na rzecz ochrony wiejskiej Anglii (CPRE) w hrabstwie Kent, Richard Knox-Johnston powiedział „The Sunday Telegraph”: – Rozmiar tego miejsca jest pięciokrotnie większy niż obecny największy podobny magazyn akumulatorów na świecie i stanowi praktycznie bardzo znikome ryzyko. Jest to równowartość 602 ton TNT, co stanowi 1/20 równoważnika TNT bomby atomowej, jaka wybuchła w Hiroszimie.

Jeśli te twierdzenia są prawdziwe, potencjalna energia wybuchowa byłaby równoważna najmniejszej funkcjonującej broni nuklearnej, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Niezależnie od tego, domniemany podmuch byłby druzgocący.

Dr Erasin, ekspert w dziedzinie inżynierii biochemicznej, ostrzegł, że jeśli w obiekcie do magazynowania energii dojdzie do pożaru, może ulotnić się toksyczny gazowy fluorowodór nawet w odległości do 10 kilometrów od tego miejsca. – Istnieje udokumentowane ryzyko związane z wielkoskalowymi magazynami energii, w tym ryzyko pożaru i wycieku metali ciężkich do środowiska podczas katastroficznych zdarzeń – powiedział.

W 2018 roku AIG Energy Industry Group dokonało przeglądu systemów magazynowania energii akumulatorów litowo-jonowych i stwierdziło, że „pożary akumulatorów są często bardzo intensywne i trudne do kontrolowania. Prawidłowe zgaszenie może zająć dni, a nawet tygodnie”.

Decyzja, czy projekt będzie kontynuowany, zostanie podjęta w tym miesiącu przez Aloka Sharmę, ministra ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej.
Helen Whatley, lokalna parlamentarzystka z Faversham i Mid Kent, wezwała rząd do odrzucenia wniosku, mówiąc, że farma słoneczna będzie miała „niszczący” wpływ na wieś.

Źródło: Kurt Zindulka/Breitbart
Tłumaczyła: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA