fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesWieloletni Plan Finansowy Państwa jest zbyt optymistyczny?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest zbyt optymistyczny?

Przedstawiciele polskich pracodawców mają wątpliwości, czy prognozy gospodarcze rządu zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa są możliwe do osiągnięcia.

Konfederacja Lewiatan sceptycznie oceniła wyliczenia rządowych ekspertów zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026. Według przedstawicieli pracodawców przedstawione tam prognozy gospodarcze są zbyt optymistyczne.

Wzrost gospodarczy będzie niższy?

Według założeń Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w 2023 r. polskie PKB ma wzrosnąć niewiele poniżej 1 proc. Jak wskazuje Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan, jest to bezpieczne założenie, które nie bierze pod uwagę obecnej sytuacji w polskiej gospodarce. Analityk wskazuje szczególnie na zastój w konsumpcji i przemyśle.

Rząd tłumaczy się ze wzrostu deficytu i długu większymi wydatkami na obronność oraz nadzwyczajnymi wydatkami pomocowymi, w pierwszej kolejności związanymi z tarczami antyinflacyjnymi, a następnie z kryzysem energetycznym. W założeniach rządu dotyczących deficytu i długu jest jeden poważny problem. Przyjmuje on, że w perspektywie najbliższych 3 lat już nie będzie musiał nikomu pomagać

– zauważył Mariusz Zielonka.

Z dokumentu wynika, że rząd, przynajmniej na potrzeby wieloletniego planu finansowego, nie zamierza już w 2024 r. utrzymywać zamrożenia cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw. Paradoksalnie jest to działanie, które przedsiębiorcy – szczególnie ci mikro i mali – według badania Lewiatana, oceniają najlepiej. Oczywiście to nie pierwszy raz kiedy rząd wie, że będzie musiał kontynuować pomoc, ale nie zapisuje tego w planach budżetowych. Rok wcześniej toczyła się debata czy tarcze antyinflacyjne będą utrzymane, teraz wszyscy zaczną się zastanawiać w jaki sposób utrzymane zostaną ceny energii

– dodał ekspert.

Ekspert zaznaczył, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa przewiduje się, że w 2023 r. inflacja będzie na poziomie 12 proc. i jego zdaniem jest to całkiem realne założenie. Zgodnie z planem inflacja obniży się do bezpiecznego poziomu w 2026 r.

Mariusz Zielonka zauważył, że w planie finansowym rządu brakuje zapowiedzianych dopłat dla rolników, które mają wynieść 10 mld zł oraz przypomniał, że według deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego polscy obywatele otrzymają łącznie 20 mld zł zwrotów podatkowych, co łącznie daje 1 proc. PKB. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że osiągnięcie bliskiego 1 proc. tempa wzrostu PKB w 2023 r. może być niemożliwe do osiągnięcia.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA