fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseWieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2023-2026.

W dniu 25 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP), który będzie obowiązywał w latach 2023-2026. Głównym elementem przyjętego planu jest Program Konwergencji. Aktualizacja 2023 (APK), który do 30 kwietnia zostanie przekazany Komisji Europejskiej i Radzie UE. Resort finansów zaznaczył, że będzie to najpewniej ostatni program konwergencji, bo Bruksela chce zmienić sposób zarządzania gospodarczego we Wspólnocie.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa – główne założenia

Przyjęty plan przedstawia średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2026 r. Na podstawie WPFP mają być tworzone budżety naszego kraju na poszczególne lata.

Według zawartej w planie prognozy tempo wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. wyhamuje, a realny PKB wzrośnie do 0,9 proc. Ożywienie nastąpi w kolejnych 3 latach i w 2026 r. tempo wzrostu PKB wyniesie 3 proc. Będzie to ścieżka bliska potencjałowi polskiej gospodarki. Poza tym w WPFP przewiduje się, że pod koniec 2023 r. inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc., a w ujęciu średniorocznym wyniesie 12 proc. W kolejnych latach inflacja będzie powoli spadać.

Głównym wyzwaniem dla polityki fiskalnej i jednocześnie przyczyną wzrostu długu jest konieczność sfinansowania wydatków obronnych. Zadłużenie Polski w relacji do PKB pozostaje jednak relatywnie niskie w odniesieniu do średniej UE i istnieje małe prawdopodobieństwo wzrostu ryzyka dla stabilności finansów publicznych

– napisano w podsumowaniu prezentacji WPFP.

Bez wątpienia ważnym zadaniem dla polskiego rządu w kolejnych kilku latach będzie też konieczność dostosowania krajowych reguł fiskalnych do dynamicznego otoczenia makroekonomicznego oraz nowych ram fiskalnych w UE.

Źródło: MF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA