fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatWielu ludzi może umrzeć przez brak zboża z Ukrainy

Wielu ludzi może umrzeć przez brak zboża z Ukrainy

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że wycofanie się Rosji z porozumienia zbożowego doprowadzi do głodu i śmierci wielu osób w ubogich rejonach świata.

Rosja kilka dni temu oznajmiła, że nie zamierza przedłużać umowy, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Czy świat czeka głód?

Efektem tej decyzji było wystąpienie zastępcy sekretarza generalnego ONZ Martina Griffithsa przed Radą Bezpieczeństwa. Jego zdaniem brak dostaw ziarna z Ukrainy stanowi poważne zagrożenie dla życia milionów ludzi pozbawionych dostępu do żywności.

Moskwa twierdzi jednak, że te ostrzeżenia są przesadzone, ponieważ jej zdaniem do najbiedniejszych państw świata dociera zaledwie 3 proc. zboża wysyłanego przez Ukrainę. Jednocześnie Rosja wyraziła gotowość przekazania afrykańskim krajom własnych zapasów.

Dane ONZ pokazują, że w wyniku działania porozumienia zbożowego najwięcej ziarna trafiło do Chin, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Holandii. Istotnymi odbiorcami były też: Egipt, Tunezja, Izrael i Bangladesz. Natomiast nawet jeżeli ukraińskie zboże nie było eksportowane bezpośrednio do ubogich krajów, to jego brak na światowych rynkach doprowadzi do wzrostów cen dla wszystkich państw.

Indie też zamykają swój rynek

I właśnie ze względu na coraz wyższe ceny na światowych giełdach, Indie postanowiły zablokować eksport białego ryżu (z zakazu wyłączona jest odmiana basmati). Władze w New Delhi twierdzą, że dzięki podjęciu tego kroku zwiększą dostępność ziarna dla własnych obywateli i wyhamują jego rosnące ceny.

Indie są drugim na świecie producentem ryżu po Chinach.

cnbc.com, africanews.com, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA