fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWielu ludzi może umrzeć przez brak zboża z Ukrainy

Wielu ludzi może umrzeć przez brak zboża z Ukrainy

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że wycofanie się Rosji z porozumienia zbożowego doprowadzi do głodu i śmierci wielu osób w ubogich rejonach świata.

Rosja kilka dni temu oznajmiła, że nie zamierza przedłużać umowy, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Czy świat czeka głód?

Efektem tej decyzji było wystąpienie zastępcy sekretarza generalnego ONZ Martina Griffithsa przed Radą Bezpieczeństwa. Jego zdaniem brak dostaw ziarna z Ukrainy stanowi poważne zagrożenie dla życia milionów ludzi pozbawionych dostępu do żywności.

Moskwa twierdzi jednak, że te ostrzeżenia są przesadzone, ponieważ jej zdaniem do najbiedniejszych państw świata dociera zaledwie 3 proc. zboża wysyłanego przez Ukrainę. Jednocześnie Rosja wyraziła gotowość przekazania afrykańskim krajom własnych zapasów.

Dane ONZ pokazują, że w wyniku działania porozumienia zbożowego najwięcej ziarna trafiło do Chin, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Holandii. Istotnymi odbiorcami były też: Egipt, Tunezja, Izrael i Bangladesz. Natomiast nawet jeżeli ukraińskie zboże nie było eksportowane bezpośrednio do ubogich krajów, to jego brak na światowych rynkach doprowadzi do wzrostów cen dla wszystkich państw.

Indie też zamykają swój rynek

I właśnie ze względu na coraz wyższe ceny na światowych giełdach, Indie postanowiły zablokować eksport białego ryżu (z zakazu wyłączona jest odmiana basmati). Władze w New Delhi twierdzą, że dzięki podjęciu tego kroku zwiększą dostępność ziarna dla własnych obywateli i wyhamują jego rosnące ceny.

Indie są drugim na świecie producentem ryżu po Chinach.

cnbc.com, africanews.com, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA