Aż 800 mln zł trafi do firm energochłonnych w ramach rządowego wsparcia.

Pixabay

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że kwota 800 mln zł trafi do 92 firm uznanych za energochłonne. To pierwsza tura rządowego wsparcia dla takich przedsiębiorstw, aby chronić je przed rosnącymi cenami energii.

– Nagły wzrost cen energii wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność przedsiębiorstw przemysłowych, które są często znaczącym pracodawcą w regionie. Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną – powiedział minister Buda. – Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie długofalowej pomocy. W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł. Dodatkowo planujemy dla nich wsparcie na poziomie 5 mld zł i to tylko w tym roku. Rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii ponoszone przez przemysł – dodał.

Rząd liczy na to, że dzięki temu wsparciu uda się utrzymać konkurencyjność polskich firm, ale też obniżyć koszty działalności gospodarczej, ograniczyć ryzyko przeniesienia produkcji oraz utrzymać nakłady na inwestycje. To wszystko ma pomóc w ochronie miejsc pracy.

Wśród 92 firm, które otrzymają wsparcie są przedsiębiorstwa z sektora hutnictwa, produkcji wyrobów aluminiowych, metali nieżelaznych, chemikaliów nieorganicznych czy produkcji papieru. Kwota 800 mln zł dotyczy rekompensat za zeszły rok.

Aktualnie resort rozwoju pracuje nad dodatkowym programem dla przedsiębiorców energochłonnych. Kryteria pomocy i program zostaną przyjęte przez rząd jeszcze w listopadzie tego roku, a maksymalny budżet programu na ten rok to 5 mld zł.

Poprzedni artykułChiny tracą udział w handlu na rzecz azjatyckich sąsiadów, szczególnie Wietnamu
Następny artykułPiS przygotowało projekt Koryto Plus. Ale są wątpliwości natury konstytucyjnej