fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaTransportWiemy, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny

Wiemy, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała wizualizację koncepcji architektów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu inwestycji.

CPK pokazał na zdjęciach i filmie kształt obiektu, który będzie terminalem pasażerskim portu.

Autorem projektu jest brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited, które pod koniec 2022 roku wygrało przetarg na jego przygotowanie. Przez ostatnie miesiące ponad 250 architektów i ekspertów pracowało nad zaprezentowaną teraz koncepcją. Zgodnie z obowiązującą umową, konsorcjum za swoją pracę otrzyma finalnie 696 milionów złotych.

Obecnie prace w tym zakresie przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Terminal zajmie powierzchnię 400 tysięcy metrów kwadratowych i zostanie zlokalizowany na dwóch poziomach. Dworzec kolejowy portu będzie się składał z 6 podziemnych peronów i 12 torów obsługujących połączenia zarówno regionalne, jak i dalekobieżne.

Pierwszy etap budowy lotniska pozwalającego na obsługę 40 milionów pasażerów rocznie ma zostać zakończony w 2028 roku. Docelowo w 2060 roku CPK ma mieć możliwość obsługi 65 milionów osób każdego roku.

Łączny koszt samego lotniska jest obecnie szacowany na 40 miliardów złotych. Natomiast łącznie z prowadzącą do niego siecią oplatających cały kraj linii kolei dużych prędkości będzie to kwota 230-250 miliardów złotych.

www.cpk.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA