fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaTransportWiemy, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny

Wiemy, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała wizualizację koncepcji architektów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu inwestycji.

CPK pokazał na zdjęciach i filmie kształt obiektu, który będzie terminalem pasażerskim portu.

Autorem projektu jest brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited, które pod koniec 2022 roku wygrało przetarg na jego przygotowanie. Przez ostatnie miesiące ponad 250 architektów i ekspertów pracowało nad zaprezentowaną teraz koncepcją. Zgodnie z obowiązującą umową, konsorcjum za swoją pracę otrzyma finalnie 696 milionów złotych.

Obecnie prace w tym zakresie przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Terminal zajmie powierzchnię 400 tysięcy metrów kwadratowych i zostanie zlokalizowany na dwóch poziomach. Dworzec kolejowy portu będzie się składał z 6 podziemnych peronów i 12 torów obsługujących połączenia zarówno regionalne, jak i dalekobieżne.

Pierwszy etap budowy lotniska pozwalającego na obsługę 40 milionów pasażerów rocznie ma zostać zakończony w 2028 roku. Docelowo w 2060 roku CPK ma mieć możliwość obsługi 65 milionów osób każdego roku.

Łączny koszt samego lotniska jest obecnie szacowany na 40 miliardów złotych. Natomiast łącznie z prowadzącą do niego siecią oplatających cały kraj linii kolei dużych prędkości będzie to kwota 230-250 miliardów złotych.

www.cpk.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA