fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatWietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Wietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie nastąpiło podniesienie stopnia relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami oraz zapowiedź pogłębienia wzajemnej współpracy gospodarczej.

Joe Biden spotkał się z sekretarzem Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyenem Phu Trongiem. Przywódcy zawarli porozumienie o kompleksowym partnerstwie strategicznym, które ma być nowym etapem w relacjach obydwu państw.

Amerykańskie firmy wolą Wietnam od Chin

W wydanym oświadczeniu zostało potwierdzone znaczenie wzajemnej współpracy gospodarczej, handlowej i inwestycyjnej. Zakłada ona dążenie do osiągnięcia wzrostu gospodarczego sprzyjającego rozwojowi społecznemu i będzie oparta o innowacje jako główne fundamenty i źródła dynamiki stosunków dwustronnych.

Ostatnie lata jest to czas ekspansji w Wietnamie amerykańskich firm, które często tworzą tam nowe lub przenoszą swoje zakłady produkcyjne m.in. z Chin. Na podobny krok zdecydowały się już m.in. Intel czy Apple.

Wietnam wyda miliardy na amerykańskie samoloty

Podczas wizyty Bidena zawarto też umowę, na mocy której wietnamskie linie lotnicze Vietnam Airlines kupią od Boeinga 50 samolotów 737 Max za kwotę 7,8 mld dolarów. Dzięki tej inwestycji w USA powstanie 30 tysięcy nowych miejsc pracy.

USA i Wietnam systematycznie rozszerzają swoje relacje gospodarcze od 2013 roku. Wartość towarów sprowadzanych z Wietnamu do USA w 2022 roku sięgnęła poziomu 127,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o prawie 60 procent względem poziomu z roku 2020. Aktualnie Wietnam – uwzględniając wartość całej wymiany – jest 8. partnerem handlowym USA.

theguardian.com, edition.cnn.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA