fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Wietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie nastąpiło podniesienie stopnia relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami oraz zapowiedź pogłębienia wzajemnej współpracy gospodarczej.

Joe Biden spotkał się z sekretarzem Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyenem Phu Trongiem. Przywódcy zawarli porozumienie o kompleksowym partnerstwie strategicznym, które ma być nowym etapem w relacjach obydwu państw.

Amerykańskie firmy wolą Wietnam od Chin

W wydanym oświadczeniu zostało potwierdzone znaczenie wzajemnej współpracy gospodarczej, handlowej i inwestycyjnej. Zakłada ona dążenie do osiągnięcia wzrostu gospodarczego sprzyjającego rozwojowi społecznemu i będzie oparta o innowacje jako główne fundamenty i źródła dynamiki stosunków dwustronnych.

Ostatnie lata jest to czas ekspansji w Wietnamie amerykańskich firm, które często tworzą tam nowe lub przenoszą swoje zakłady produkcyjne m.in. z Chin. Na podobny krok zdecydowały się już m.in. Intel czy Apple.

Wietnam wyda miliardy na amerykańskie samoloty

Podczas wizyty Bidena zawarto też umowę, na mocy której wietnamskie linie lotnicze Vietnam Airlines kupią od Boeinga 50 samolotów 737 Max za kwotę 7,8 mld dolarów. Dzięki tej inwestycji w USA powstanie 30 tysięcy nowych miejsc pracy.

USA i Wietnam systematycznie rozszerzają swoje relacje gospodarcze od 2013 roku. Wartość towarów sprowadzanych z Wietnamu do USA w 2022 roku sięgnęła poziomu 127,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o prawie 60 procent względem poziomu z roku 2020. Aktualnie Wietnam – uwzględniając wartość całej wymiany – jest 8. partnerem handlowym USA.

theguardian.com, edition.cnn.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA