fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWirtualna globalizacja zamiast turystyki? To byłaby tragedia

Wirtualna globalizacja zamiast turystyki? To byłaby tragedia

Przez ostatnie lata mieliśmy wrażenie, że ludzie poruszali się za dużo i za szybko. Teraz koronawirusowi udało się sparaliżować nas wszystkich. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) prognozuje, że ​​turystyka międzynarodowa spadnie o 60–80 proc.. Teraz pytanie brzmi: czy te liczby będą takie niskie, czy jednak pójdą w górę, gdy epidemia zostanie opanowana.

W każdym razie warto pamiętać to, o czym ciągle zapominamy. Po koronawirusie nic nie będzie już takie jak wcześniej.

Na przykład zwolni globalizacja. Pamiętajcie, co mówił Jan Paweł II: „Globalizacja nie jest ani dobra, ani zła. Zależy od tego, jak jest realizowana”. Jest też w niej coś złego, na pewno niebezpiecznego: sprawia, że ​​świat staje się mniejszy dla ludzi, a większy dla tych, którzy rządzą i marzą o rządzeniu całym światem. A to w pewnym momencie może być działanie nie do opanowania i powstrzymania.

Co do reszty, pierwszą konsekwencją koronawirusa, o której Światowa Organizacja Turystyki nie mówi, jest wymuszona i przyspieszona digitalizacja. Nie ma co do tego wątpliwości: nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie zakochujmy się w wirtualnej globalizacji: jest ona znacznie groźniejsza niż ta realna. Zakłada dehumanizację człowieka. Człowiek nie został przecież stworzony do interakcji z maszynami, ale z innymi ludźmi.

Źródło: hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.