fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatWirtualna globalizacja zamiast turystyki? To byłaby tragedia

Wirtualna globalizacja zamiast turystyki? To byłaby tragedia

Przez ostatnie lata mieliśmy wrażenie, że ludzie poruszali się za dużo i za szybko. Teraz koronawirusowi udało się sparaliżować nas wszystkich. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) prognozuje, że ​​turystyka międzynarodowa spadnie o 60–80 proc.. Teraz pytanie brzmi: czy te liczby będą takie niskie, czy jednak pójdą w górę, gdy epidemia zostanie opanowana.

W każdym razie warto pamiętać to, o czym ciągle zapominamy. Po koronawirusie nic nie będzie już takie jak wcześniej.

Na przykład zwolni globalizacja. Pamiętajcie, co mówił Jan Paweł II: „Globalizacja nie jest ani dobra, ani zła. Zależy od tego, jak jest realizowana”. Jest też w niej coś złego, na pewno niebezpiecznego: sprawia, że ​​świat staje się mniejszy dla ludzi, a większy dla tych, którzy rządzą i marzą o rządzeniu całym światem. A to w pewnym momencie może być działanie nie do opanowania i powstrzymania.

Co do reszty, pierwszą konsekwencją koronawirusa, o której Światowa Organizacja Turystyki nie mówi, jest wymuszona i przyspieszona digitalizacja. Nie ma co do tego wątpliwości: nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie zakochujmy się w wirtualnej globalizacji: jest ona znacznie groźniejsza niż ta realna. Zakłada dehumanizację człowieka. Człowiek nie został przecież stworzony do interakcji z maszynami, ale z innymi ludźmi.

Źródło: hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA