fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajWizz Air pod lupą UOKiK. Przewoźnik zapłaci karę?

Wizz Air pod lupą UOKiK. Przewoźnik zapłaci karę?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdzi, że linie lotnicze Wizz Air wprowadzały swoich klientów w błąd oferując im tańsze bilety z okazji rocznicy powstania firmy.

UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów przewoźnikowi Wizz Air Hungary. Polski urząd twierdzi, że linie lotnicze wprowadzały klientów w błąd oferując im tańsze bilety z okazji dziewiętnastych urodzin firmy. UOKiK sprecyzował, że w związku z dziewiętnastymi urodzinami linii przewoźnik przygotował ofertę obejmującą różne zniżki i 18 maja 2023 roku oferował loty do dowolnego miejsca za 35 zł.

Cena dotyczyła wylotu z polskiego lotniska, przy wyborze najtańszej opcji bagażu podręcznego i losowym przydziale miejsca. Następnego dnia jednak spółka anulowała umowy, powołując się na błąd techniczny i deklarując natychmiastowy zwrot poniesionych kosztów. Linie lotnicze uznały tylko zamówienia, które dotyczyły podróży odbywających się w ciągu 72 godzin od dokonania transakcji. To skutkowało licznymi skargami konsumentów, którzy wskazywali, że spółka w informacjach promocyjnych nie wskazywała takich warunków promocji.

Konsumenci mają prawo zakładać, że przedsiębiorca prezentuje cechy danej oferty w sposób rzetelny i niewprowadzający w błąd. W przypadku tzw. tanich linii lotniczych podróżni przyzwyczajeni są do licznych promocji cenowych. Działając w zaufaniu do przewoźnika Wizz Air podjęli decyzję o kupnie biletów, zrealizowali płatność i dostali potwierdzenie zawarcia umowy zakupu biletu. Spółka odwołała większość rezerwacji, czym mogła naruszyć zbiorowe interesy konsumentów

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Poza promocją urodzinową UOKiK kwestionuje również inną praktykę Wizz Air. Chodzi o usługę „elastyczny czas podróży”, która umożliwia tworzenie rezerwacji bez podawania nazwisk wszystkich pasażerów do czasu odprawy online. Według konsumentów przewoźnik nie zwraca za nią opłaty, gdy lot był przez spółkę anulowany. Prezes UOKiK wskazał, że spółka nie ma podstaw do obciążania konsumentów opłatami za usługę, która nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy i w takiej sytuacji zwrot środków powinien być wykonany automatycznie i bez zbędnych formalności.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, to zarówno za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, jak i za stosowanie niedozwolonej klauzuli spółce Wizz Air Hungary grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA