fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajWizz Air pod lupą UOKiK. Przewoźnik zapłaci karę?

Wizz Air pod lupą UOKiK. Przewoźnik zapłaci karę?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdzi, że linie lotnicze Wizz Air wprowadzały swoich klientów w błąd oferując im tańsze bilety z okazji rocznicy powstania firmy.

UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów przewoźnikowi Wizz Air Hungary. Polski urząd twierdzi, że linie lotnicze wprowadzały klientów w błąd oferując im tańsze bilety z okazji dziewiętnastych urodzin firmy. UOKiK sprecyzował, że w związku z dziewiętnastymi urodzinami linii przewoźnik przygotował ofertę obejmującą różne zniżki i 18 maja 2023 roku oferował loty do dowolnego miejsca za 35 zł.

Cena dotyczyła wylotu z polskiego lotniska, przy wyborze najtańszej opcji bagażu podręcznego i losowym przydziale miejsca. Następnego dnia jednak spółka anulowała umowy, powołując się na błąd techniczny i deklarując natychmiastowy zwrot poniesionych kosztów. Linie lotnicze uznały tylko zamówienia, które dotyczyły podróży odbywających się w ciągu 72 godzin od dokonania transakcji. To skutkowało licznymi skargami konsumentów, którzy wskazywali, że spółka w informacjach promocyjnych nie wskazywała takich warunków promocji.

Konsumenci mają prawo zakładać, że przedsiębiorca prezentuje cechy danej oferty w sposób rzetelny i niewprowadzający w błąd. W przypadku tzw. tanich linii lotniczych podróżni przyzwyczajeni są do licznych promocji cenowych. Działając w zaufaniu do przewoźnika Wizz Air podjęli decyzję o kupnie biletów, zrealizowali płatność i dostali potwierdzenie zawarcia umowy zakupu biletu. Spółka odwołała większość rezerwacji, czym mogła naruszyć zbiorowe interesy konsumentów

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Poza promocją urodzinową UOKiK kwestionuje również inną praktykę Wizz Air. Chodzi o usługę „elastyczny czas podróży”, która umożliwia tworzenie rezerwacji bez podawania nazwisk wszystkich pasażerów do czasu odprawy online. Według konsumentów przewoźnik nie zwraca za nią opłaty, gdy lot był przez spółkę anulowany. Prezes UOKiK wskazał, że spółka nie ma podstaw do obciążania konsumentów opłatami za usługę, która nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy i w takiej sytuacji zwrot środków powinien być wykonany automatycznie i bez zbędnych formalności.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, to zarówno za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, jak i za stosowanie niedozwolonej klauzuli spółce Wizz Air Hungary grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA