fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportWkrótce Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie

Wkrótce Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie

Już 17 września uruchomiony zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w oficjalnym nagraniu umieszczonym na Twitterze powiedział, że 17 września otwarty zostanie kanał na Mierzei Wiślanej. To symboliczna data, bo właśnie 17 września 1939 r., czyli tuż po wybuchu II wojny światowej, Związek Radziecki najechał II Rzeczpospolitą.

– Na ten moment czekaliśmy wiele, wiele lat. 17 września uruchomiony zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. W tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie – powiedział wiceminister Gróbarczyk. – Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i co najważniejsze do portu morskiego w Elblągu – dodał.

Polityk zaznaczył, że tym samym zakończy się pierwszy i najważniejszy etap inwestycji. Cały projekt ma zostać zakończony w 2023 r., gdy pogłębiona zostanie droga wodna, a także wybudowany most obrotowy w Nowakowie. Powstanie również droga powiatowa. Jednocześnie dla całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwoju. Dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną polskie jednostki nie będą musiały przepływać przez Cieśninę Pilawską, co wiązało się z koniecznością starania się o zgodę ze strony Rosji.

Marek Gróbarczyk zaprosił również na uroczyste otwarcie kanału, w trakcie którego zostaną zorganizowane różnego rodzaju atrakcje na Mierzei Wiślanej.

Przypomnijmy, że długość nowego kanału wyniesie 1536 metrów, a jego minimalna głębokość to 5 metrów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA