Już 17 września uruchomiony zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

przekop mierzei wiślanej obwód sztucznej wyspy - grafika wpisu
Fot. Grupa NDI

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w oficjalnym nagraniu umieszczonym na Twitterze powiedział, że 17 września otwarty zostanie kanał na Mierzei Wiślanej. To symboliczna data, bo właśnie 17 września 1939 r., czyli tuż po wybuchu II wojny światowej, Związek Radziecki najechał II Rzeczpospolitą.

– Na ten moment czekaliśmy wiele, wiele lat. 17 września uruchomiony zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. W tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie – powiedział wiceminister Gróbarczyk. – Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i co najważniejsze do portu morskiego w Elblągu – dodał.

Polityk zaznaczył, że tym samym zakończy się pierwszy i najważniejszy etap inwestycji. Cały projekt ma zostać zakończony w 2023 r., gdy pogłębiona zostanie droga wodna, a także wybudowany most obrotowy w Nowakowie. Powstanie również droga powiatowa. Jednocześnie dla całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwoju. Dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną polskie jednostki nie będą musiały przepływać przez Cieśninę Pilawską, co wiązało się z koniecznością starania się o zgodę ze strony Rosji.

Marek Gróbarczyk zaprosił również na uroczyste otwarcie kanału, w trakcie którego zostaną zorganizowane różnego rodzaju atrakcje na Mierzei Wiślanej.

Przypomnijmy, że długość nowego kanału wyniesie 1536 metrów, a jego minimalna głębokość to 5 metrów.

Poprzedni artykułMARCIN HORAŁA: Zmiana lokalizacji Portu Solidarność? Nie ma takiej opcji [NASZ WYWIAD]
Następny artykułPolak wiceprezesem globalnej sieci McDonald’s