fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaTransportWładywostok będzie chińskim oknem na świat

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.

Zgodnie z umową zawartą między Pekinem a Moskwą Chiny będą miały dostęp do największego rosyjskiego portu na Dalekim Wschodzie. Skorzystają na tym głównie producenci z prowincji Jilin. Ich towary trafią ciężarówkami lub koleją do Władywostoku, skąd będą mogły płynąć dalej bez konieczności uiszczania ceł i dodatkowych podatków. Położony niespełna 60 kilometrów od granicy z Chinami Władywostok będzie wykorzystywany głównie jako najkrótsza droga transportu towarów z Jilin do innych chińskich prowincji na południu kraju i z powrotem.

Chiny coraz bliżej Rosji

Umowę dotyczącą wykorzystania portu we Władywostoku powszechnie odczytuje się jako kolejny sygnał świadczący o zbliżeniu Rosji i Chin oraz coraz intensywniejszej współpracy gospodarczej obydwu państw.

Władywostok jest bardzo wrażliwym miastem dla Rosji, ponieważ tamtejszy port ma zastosowanie zarówno komercyjne, jak i wojskowe

– powiedział Yang Jin, naukowiec specjalizujący się  w temacie Rosji i Azji Środkowej w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Jego zdaniem:

Przyznanie dostępu dla Chin może być symboliczne. Ten krok sygnalizuje, że chińsko -rosyjska współpraca na dalekim wschodzie będzie dalej wzmacniana

Będą potrzebne inwestycje

Otwarcie Władywostoku dla Chińczyków może być też zapowiedzią inwestycji w tamtejszy port. Obecnie nadmorska infrastruktura jest przestarzała, a drogi dojazdowe zniszczone przez co nie pozwalają na znaczny wzrost ruchu.

scmp.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA