fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaTransportWładywostok będzie chińskim oknem na świat

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.

Zgodnie z umową zawartą między Pekinem a Moskwą Chiny będą miały dostęp do największego rosyjskiego portu na Dalekim Wschodzie. Skorzystają na tym głównie producenci z prowincji Jilin. Ich towary trafią ciężarówkami lub koleją do Władywostoku, skąd będą mogły płynąć dalej bez konieczności uiszczania ceł i dodatkowych podatków. Położony niespełna 60 kilometrów od granicy z Chinami Władywostok będzie wykorzystywany głównie jako najkrótsza droga transportu towarów z Jilin do innych chińskich prowincji na południu kraju i z powrotem.

Chiny coraz bliżej Rosji

Umowę dotyczącą wykorzystania portu we Władywostoku powszechnie odczytuje się jako kolejny sygnał świadczący o zbliżeniu Rosji i Chin oraz coraz intensywniejszej współpracy gospodarczej obydwu państw.

Władywostok jest bardzo wrażliwym miastem dla Rosji, ponieważ tamtejszy port ma zastosowanie zarówno komercyjne, jak i wojskowe

– powiedział Yang Jin, naukowiec specjalizujący się  w temacie Rosji i Azji Środkowej w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Jego zdaniem:

Przyznanie dostępu dla Chin może być symboliczne. Ten krok sygnalizuje, że chińsko -rosyjska współpraca na dalekim wschodzie będzie dalej wzmacniana

Będą potrzebne inwestycje

Otwarcie Władywostoku dla Chińczyków może być też zapowiedzią inwestycji w tamtejszy port. Obecnie nadmorska infrastruktura jest przestarzała, a drogi dojazdowe zniszczone przez co nie pozwalają na znaczny wzrost ruchu.

scmp.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Dziesiątki tysięcy naukowców wyjechało z Rosji

Rosyjską naukę czekają potężne wyzwania kadrowe, ponieważ ludzie zatrudnieni w instytucjach badawczych masowo opuszczają kraj i wyjeżdżają za granicę.
< 1 MIN CZYTANIA