fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWładze wprowadziły w 2022 roku 32 tysiące stron nowego prawa

Władze wprowadziły w 2022 roku 32 tysiące stron nowego prawa

Liczba przyjmowanych przepisów w Polsce cały czas rośnie, a prawie połowa z uchwalonych w poprzednim roku aktów dotyczyła… siedlisk przyrodniczych!

Raport na temat liczby przyjmowanych przepisów opublikował polski oddział Grant Thornton, działającej na całym świecie organizacji audytorsko-doradczej.

Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami, w Polsce obserwuje się wzrost produkcji prawa, które przytłacza obywateli i przedsiębiorców. W 2022 roku liczba stron nowych aktów prawnych najwyższego rzędu, w tym ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych, osiągnęła 31,7 tysięcy. Oznacza to wzrost o 52 procent w porównaniu z rokiem 2021 i o 113 procent względem roku 2020. Zabrakło kilka tysięcy stron do rekordu ustanowionego pod tym względem w 2016 roku, gdy wprowadzono ponad 35 tys. stron nowego prawa.

Warto jednak zauważyć, że w 2022 roku ogromny wpływ na liczbę przyjętych przepisów miały działania legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące regulacji siedlisk przyrodniczych. Bez nich liczba stron nowego prawa wyniosłaby 17,7 tys. W porównaniu z ostatnimi kilkoma czy kilkunastoma latami byłoby to wynik poniżej średniej, ale i tak wysoki na tle ostatnich 30 lat. Porównując z wynikami z 2021 roku, oznaczałoby to wzrost o 16 procent.

Nawet po odjęciu regulacji dotyczących siedlisk, skala produkcji nowego prawa jest nadal potężna. W 2022 roku, aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie trzeba byłoby poświęcić każdego dnia roboczego 2 godziny i 10 minut na czytanie kolejnych przepisów.

grantthornton.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA