Raport na temat liczby przyjmowanych przepisów opublikował polski oddział Grant Thornton, działającej na całym świecie organizacji audytorsko-doradczej.
Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami, w Polsce obserwuje się wzrost produkcji prawa, które przytłacza obywateli i przedsiębiorców. W 2022 roku liczba stron nowych aktów prawnych najwyższego rzędu, w tym ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych, osiągnęła 31,7 tysięcy. Oznacza to wzrost o 52 procent w porównaniu z rokiem 2021 i o 113 procent względem roku 2020. Zabrakło kilka tysięcy stron do rekordu ustanowionego pod tym względem w 2016 roku, gdy wprowadzono ponad 35 tys. stron nowego prawa.
Warto jednak zauważyć, że w 2022 roku ogromny wpływ na liczbę przyjętych przepisów miały działania legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące regulacji siedlisk przyrodniczych. Bez nich liczba stron nowego prawa wyniosłaby 17,7 tys. W porównaniu z ostatnimi kilkoma czy kilkunastoma latami byłoby to wynik poniżej średniej, ale i tak wysoki na tle ostatnich 30 lat. Porównując z wynikami z 2021 roku, oznaczałoby to wzrost o 16 procent.
Nawet po odjęciu regulacji dotyczących siedlisk, skala produkcji nowego prawa jest nadal potężna. W 2022 roku, aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie trzeba byłoby poświęcić każdego dnia roboczego 2 godziny i 10 minut na czytanie kolejnych przepisów.