fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajWładze wprowadziły w 2022 roku 32 tysiące stron nowego prawa

Władze wprowadziły w 2022 roku 32 tysiące stron nowego prawa

Liczba przyjmowanych przepisów w Polsce cały czas rośnie, a prawie połowa z uchwalonych w poprzednim roku aktów dotyczyła… siedlisk przyrodniczych!

Raport na temat liczby przyjmowanych przepisów opublikował polski oddział Grant Thornton, działającej na całym świecie organizacji audytorsko-doradczej.

Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami, w Polsce obserwuje się wzrost produkcji prawa, które przytłacza obywateli i przedsiębiorców. W 2022 roku liczba stron nowych aktów prawnych najwyższego rzędu, w tym ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych, osiągnęła 31,7 tysięcy. Oznacza to wzrost o 52 procent w porównaniu z rokiem 2021 i o 113 procent względem roku 2020. Zabrakło kilka tysięcy stron do rekordu ustanowionego pod tym względem w 2016 roku, gdy wprowadzono ponad 35 tys. stron nowego prawa.

Warto jednak zauważyć, że w 2022 roku ogromny wpływ na liczbę przyjętych przepisów miały działania legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące regulacji siedlisk przyrodniczych. Bez nich liczba stron nowego prawa wyniosłaby 17,7 tys. W porównaniu z ostatnimi kilkoma czy kilkunastoma latami byłoby to wynik poniżej średniej, ale i tak wysoki na tle ostatnich 30 lat. Porównując z wynikami z 2021 roku, oznaczałoby to wzrost o 16 procent.

Nawet po odjęciu regulacji dotyczących siedlisk, skala produkcji nowego prawa jest nadal potężna. W 2022 roku, aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie trzeba byłoby poświęcić każdego dnia roboczego 2 godziny i 10 minut na czytanie kolejnych przepisów.

grantthornton.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA