fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeWłaściciel Tik Toka największym na świecie „jednorożcem”

Właściciel Tik Toka największym na świecie „jednorożcem”

Hurun Research Institute opublikował ranking Global Unicorn Index 2021 – przygotowywane od 2000 r. zestawienie „jednorożców” – światowych startupów wartych co najmniej miliard dolarów i nienotowanych jeszcze na giełdzie. Największą taką firmą na świecie, według rankingu, jest ByteDance czyli właściciel Tik Toka.

W rankingu znalazło się 1058 firm „jednorożców”, co stanowi wzrost o 472 w stosunku do ubiegłego roku. Wśród państw z 487 jednorożcami prowadzą Stany Zjednoczone, które miały ich o 254 więcej niż w zeszłym roku. Chiny miały 301 „jednorożców” i poprawiły wynik o 74. Indie z kolei wyprzedziły Wielką Brytanię, zajmując trzecie miejsce w rankingu, z 54 „jednorożcami”, co stanowi wzrost o 33 firmy w ciągu ostatniego roku.

ByteDance z Pekinu jest oficjalnie największym jednorożcem na świecie. Wartości firmy wzrosła przez rok z 270 do 350 miliardów dolarów. Fotel lidera utraciła Ant Group z Hangzhou Jacka Ma, z obecną wyceną na poziomie 150 miliardów dolarów. Wycena SpaceX Elona Muska wzrosła o 64 miliardy dolarów do 100 miliardów dolarów, co dało firmie poprawę pozycji z 5 na 3 miejsce. SpaceX jest więc największym „jednorożcem” w USA.

Większość z tych firm powstała średnio osiem lat temu, około 2013 roku. Ponad trzy czwarte z nich, czyli około 81 proc., sprzedaje oprogramowanie i usługi, głownie w branży technologii finansowych, a także usługi oprogramowania, e-commerce i sztucznej inteligencji. Tylko 19 proc. firm sprzedaje produkty materialne i koncentruje się głównie na biotechnologii, technologii medycznej i dobrach konsumpcyjnych. Ponad połowa, około 53 proc. firm, oferuje produkty konsumentom, a 47 proc. to przedsiębiorstwa B2B.

Amerykańskie „jednorożce” zajmują się głównie SaaS (oprogramowanie jako usługa) i technologią finansową, podczas gdy chińskie głównie handlem elektronicznym i technologią HealthTech.

Chińska Sequoia utrzymała tytuł najlepszego inwestora w jednorożce na świecie, podczas gdy Tiger Fund wyprzedził pod tym względem Softbank. Firmy te tworzą „Wielką Trójkę” najlepszych inwestorów w jednorożce na świecie.

Zainwestowały łącznie w połowę znanych na świecie jednorożców. Według rankingu, firmy Insight Partners i Coatue po raz pierwszy wdarły się do jego pierwszej dziesiątki kosztem IDG i Alibaba

Pandaily.com/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

Napięcia na Bliskim Wschodzie ożywiły Nowy Jedwabny Szlak

Po zastoju, który nastąpił po wybuchu wojny na Ukrainie, skokowo wzrósł transport towarów koleją w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Ruch został napędzony przez kryzys na szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.
2 MIN CZYTANIA