fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaWłochy, Niemcy i Austria idą na współpracę z Putinem

Włochy, Niemcy i Austria idą na współpracę z Putinem

Władze w Rzymie, Berlinie i Wiedniu zgodziły się na regulowanie opłat za rosyjski gaz w rublach.

Tym samym państwa te spełniły żądanie Władimira Putina, które postawił w drugiej połowie marca.

Na drugim biegunie stoją takie państwa jak Polska, Bułgaria czy Finlandia, które po sprzeciwie wobec akceptacji warunków Moskwy zostały odcięte od dostaw rosyjskiego surowca.

Unia Europejska wyraziła sprzeciw wobec podporządkowaniu się zasadom jednostronnie ustalonym przez Putina, które łamią wcześniejsze ustalenia dotyczące rozliczeń za gaz. Wydane przez Brukselę wytyczne w tej sprawie były jednak niejasne i dające różne możliwości interpretacji oraz miały charakter ustny, bez potwierdzenia w konkretnym dokumencie. Źródła serwisu euractiv.com twierdzą, że celowo mają one tak nieoczywisty kształt, aby zostawić furtkę na swobodne działanie państwom chcącym robić interesy z Rosją.

Obecnie Komisja Europejska utrzymuje, że „nie jest wskazane”, aby importerzy gazu otwierali rublowe konta w Gazprombanku, które służą do płacenia za surowiec w tej walucie.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA