fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaWłochom odcięto rosyjski gaz

Włochom odcięto rosyjski gaz

Włosi nie dostają już gazu z Rosji. Braki muszą uzupełniać dostawami m.in. z Afryki.

Włoski koncern energetyczny ENI opublikował komunikat, w którym stwierdza, iż od 1 października nie otrzymuje gazu z Rosji. Obecnie Włosi weryfikują możliwość przywrócenia dostaw, które biegną przez rurociąg położony na terytorium Słowacji i Austrii.

Oficjalnym powodem wstrzymania przesyłu są zmiany w przepisach, które wprowadziła Austria pod koniec września. Władze w Wiedniu przyznają, że modyfikacje prawa regulacyjnego są standardowe i mają charakter techniczny. Jednak za każdym razem po ich wdrożeniu konieczne jest podpisanie przez Gazprom nowych umów. Rosyjski koncern tego jeszcze nie zrobił, dlatego dostawy zostały zablokowane. Jednocześnie strona austriacka potwierdza, iż podejmuje działania, których celem ma być jak najszybsze zawarcie niezbędnych kontraktów.

Obecnie gaz z Rosji stanowi 10 procent z ogólnej ilości tego surowca sprowadzanego do Włoch. Przed wybuchem konfliktu na Ukrainie było to 40 procent. Braki na swoim rynku władze w Rzymie uzupełniają dostawami m.in. z Afryki.

Jednocześnie Gazprom zmniejszył o 30 procent dostawy surowca do Mołdawii. Rosyjski koncern uzasadnia to ograniczenie kwestiami technicznymi.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA