Włoski koncern Eni i algierska państwowa spółka energetyczna Sonatrach podpisały porozumienie dotyczące zwiększenia dostaw gazu z Algierii do Włoch.

Równocześnie list intencyjny w sprawie współpracy energetycznej podpisali w Algierze premier Włoch Mario Draghi i prezydent Algierii Abd al-Madżid Tabbun.

Przedstawiciele firmy Sonatrach poinformowali, że spółka ma dostępnych tylko „kilka miliardów dodatkowych metrów sześciennych” gazu. Jednak dodali, że koncern przyspiesza poszukiwania gazu i być może będzie w stanie podwoić moce produkcyjne w ciągu czterech lat. Nieco wcześniej ogłoszono odkrycie dużych złóż ropy i gazu na algierskiej pustyni.

Liczący prawie 2,5 tys. km gazociąg transśródziemnomorski z Algierii do Włoch przez Tunezję, Morze Śródziemne i Sycylię ma zdolność przesyłową na poziomie 30,5 mld m3. W 2021 r. Włochy importowały nim ok. 21 mld m3. Od końca br. dodatkowo rurą ma być przesyłane ok. 9 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Aktualnie Rosja dostarcza ok. 40 proc. gazu, jakiego potrzebują Włochy, a Algieria – 31 proc. W efekcie podpisanego porozumienia Algieria zastąpiłaby Rosję w roli największego dostawcy gazu do Włoch.

Działania Włochów wpisują się w politykę Brukseli mającą na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od dostaw rosyjskich surowców.

Poprzedni artykułBędzie protest w fiskusie
Następny artykułTen sektor też ucierpi przez wojnę