fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumWłoska mafia wyłudza unijne pieniądze

Włoska mafia wyłudza unijne pieniądze

W latach 2010–2017 sycylijskie rodziny mafijne otrzymały ponad 10 milionów euro z Unii Europejskiej w formie dotacji przeznaczonych na gospodarstwa rolne w prowincji Mesyna. W związku z masowymi oszustwami policja aresztowała 94 osoby i zamknęła 151 farm w jednej z największych operacji przeciwko klanom sycylijskiej mafii zwanej Cosa Nostra .

Jak podaje włoski dziennik La Repubblica, dwa sycylijskie klany mafijne połączyły swoje siły i razem spiskują, aby wyłudzać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolniczego (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Wyłudzenia w większości mają charakter przymusowy. „Często, obawiając się samego imienia gangstera, rolnik porzuca swoją ziemię, nie próbując nawet się buntować, z obawy przed odwetem” – powiedział Sergio Mastroeni, lokalny sędzia komentując doniesienia The Guardian.

Wśród 94 aresztowanych był 39-letni burmistrz Tortorici, Emanuele Galati Sardo, ponadto szefowie dwóch rodzin przestępczych oraz lokalni urzędnicy, którzy pomagali w procesie wyłudzania unijnych pieniędzy. Rodziny przestępcze zaangażowane w oszustwa groziły lokalnym rolnikom, którzy odmówili przystąpienia do udziału w spisku, niszcząc ich ziemię, zabijając zwierzęta, a nawet paląc domy. Działania mafijne polegają na zastraszaniu. „Chcą przejąć nasze ziemie, ich celem jest doprowadzenie farmera do bankructwa poprzez zniszczenie jego plonów lub spalenie jego ziem. W ten sposób będą mogli kupić ziemię za bardzo małe pieniądze i korzystać z unijnych dotacji rolnych”, powiedział lokalny rolnik Emanuele Feltri.

Działania mafijne we Włoszech obejmują wiele aspektów. W 2018 r. Breitbart News poinformował, że włoskie grupy mafijne rozszerzyły także swoją działalność na monetyzację nielegalnej imigracji do tego kraju. Odkryto, że mafia brata się z zagranicznymi gangami i koordynuje masową nielegalną migrację do Włoch, co czyni ją „jednym z głównych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstw”.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA