W latach 2010–2017 sycylijskie rodziny mafijne otrzymały ponad 10 milionów euro z Unii Europejskiej w formie dotacji przeznaczonych na gospodarstwa rolne w prowincji Mesyna. W związku z masowymi oszustwami policja aresztowała 94 osoby i zamknęła 151 farm w jednej z największych operacji przeciwko klanom sycylijskiej mafii zwanej Cosa Nostra .

Jak podaje włoski dziennik La Repubblica, dwa sycylijskie klany mafijne połączyły swoje siły i razem spiskują, aby wyłudzać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolniczego (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Wyłudzenia w większości mają charakter przymusowy. „Często, obawiając się samego imienia gangstera, rolnik porzuca swoją ziemię, nie próbując nawet się buntować, z obawy przed odwetem” – powiedział Sergio Mastroeni, lokalny sędzia komentując doniesienia The Guardian.

Wśród 94 aresztowanych był 39-letni burmistrz Tortorici, Emanuele Galati Sardo, ponadto szefowie dwóch rodzin przestępczych oraz lokalni urzędnicy, którzy pomagali w procesie wyłudzania unijnych pieniędzy. Rodziny przestępcze zaangażowane w oszustwa groziły lokalnym rolnikom, którzy odmówili przystąpienia do udziału w spisku, niszcząc ich ziemię, zabijając zwierzęta, a nawet paląc domy. Działania mafijne polegają na zastraszaniu. „Chcą przejąć nasze ziemie, ich celem jest doprowadzenie farmera do bankructwa poprzez zniszczenie jego plonów lub spalenie jego ziem. W ten sposób będą mogli kupić ziemię za bardzo małe pieniądze i korzystać z unijnych dotacji rolnych”, powiedział lokalny rolnik Emanuele Feltri.

Działania mafijne we Włoszech obejmują wiele aspektów. W 2018 r. Breitbart News poinformował, że włoskie grupy mafijne rozszerzyły także swoją działalność na monetyzację nielegalnej imigracji do tego kraju. Odkryto, że mafia brata się z zagranicznymi gangami i koordynuje masową nielegalną migrację do Włoch, co czyni ją „jednym z głównych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstw”.

DL/Breitbart

Poprzedni artykułCzas zapłaty
Następny artykułDaly z Goldman Sachs: przykład Polski powinien być lekcją dla innych państw