fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWłoska prawica chce powrotu do energii atomowej

Włoska prawica chce powrotu do energii atomowej

Włoski parlament wezwał rząd do podjęcia działań mających na celu większe otwarcie kraju na energię atomową i uznanie jej za taką, która pochodzi z „czystych źródeł”.

Tworzące koalicję rządową ugrupowania centrowe i prawicowe: Bracia Włosi, Liga Północna, Forza Italia oraz liberalna Viva Italia złożyły wniosek do władz wykonawczych o zwiększenia produkcji energii w elektrowniach jądrowych.

Włochy chcą małych elektrowni

Partie wzywają administrację premier Giorgi Meloni do

Zbadania możliwości włączenia energii jądrowej do krajowego koszyka energetycznego jako alternatywne i czyste źródło produkcji energii

Czego celem będzie

przyspieszenie procesu dekarbonizacji Włoch

Parlament chce, aby rząd rozwijał energetykę jądrową za pomocą niewielkich, modułowych elektrowni atomowych czwartej generacji, które zaczną pracę do 2030 roku. Jednocześnie Włochy mają same rozszerzyć swoje badania rozwijające krajowe technologie nuklearne.

Strach po Czarnobylu

Władze mają też aktywnie uczestniczyć w działaniach na arenie międzynarodowej przez udział w inicjatywach mających na celu zwiększenie energii jądrowej w krajowym miksie energetycznym.

Parlament jest też otwarty na współpracę z innymi państwami, od których Włochy mogłyby pozyskiwać energię.

Włochy miały cztery elektrownie atomowe wybudowane w latach 60. i 70. XX w. Zostały one jednak zamknięte po katastrofie w Czarnobylu.

decode39.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA