fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaWłoska prawica chce powrotu do energii atomowej

Włoska prawica chce powrotu do energii atomowej

Włoski parlament wezwał rząd do podjęcia działań mających na celu większe otwarcie kraju na energię atomową i uznanie jej za taką, która pochodzi z „czystych źródeł”.

Tworzące koalicję rządową ugrupowania centrowe i prawicowe: Bracia Włosi, Liga Północna, Forza Italia oraz liberalna Viva Italia złożyły wniosek do władz wykonawczych o zwiększenia produkcji energii w elektrowniach jądrowych.

Włochy chcą małych elektrowni

Partie wzywają administrację premier Giorgi Meloni do

Zbadania możliwości włączenia energii jądrowej do krajowego koszyka energetycznego jako alternatywne i czyste źródło produkcji energii

Czego celem będzie

przyspieszenie procesu dekarbonizacji Włoch

Parlament chce, aby rząd rozwijał energetykę jądrową za pomocą niewielkich, modułowych elektrowni atomowych czwartej generacji, które zaczną pracę do 2030 roku. Jednocześnie Włochy mają same rozszerzyć swoje badania rozwijające krajowe technologie nuklearne.

Strach po Czarnobylu

Władze mają też aktywnie uczestniczyć w działaniach na arenie międzynarodowej przez udział w inicjatywach mających na celu zwiększenie energii jądrowej w krajowym miksie energetycznym.

Parlament jest też otwarty na współpracę z innymi państwami, od których Włochy mogłyby pozyskiwać energię.

Włochy miały cztery elektrownie atomowe wybudowane w latach 60. i 70. XX w. Zostały one jednak zamknięte po katastrofie w Czarnobylu.

decode39.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA