fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesWłoski i niemiecki przemysł ostrzega przed nakładaniem kolejnych sankcji na Rosję

Włoski i niemiecki przemysł ostrzega przed nakładaniem kolejnych sankcji na Rosję

Pięć europejskich (głównie włoskich i niemieckich) stowarzyszeń przemysłowych apeluje do Unii Europejskiej o nie wprowadzanie sankcji na sprowadzane z Rosji aluminium.

Organizacje skupiające europejskich producentów przemysłowych twierdzą, że Bruksela nie powinna nakładać sankcji na sprowadzane z Federacji Rosyjskiej aluminium. Wspólne stanowisko opublikowały w tej kwestii Federacja Konsumentów Aluminium w Europie (FACE), Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego (BWA), Włoskie Stowarzyszenie Dostawców Odlewni (Amafond), Włoskie Narodowe Stowarzyszenie Stali, Metali i Złomu (Assofermet) oraz Włoskie Stowarzyszenie Odlewników (Assofond).

Ich zdaniem podjęcie takiego kroku może doprowadzić do zamknięcia tysięcy firm i pozbawienia pracy dziesiątek tysięcy osób. Stowarzyszenia utrzymują, że osoby i podmioty wzywające do wprowadzenia ograniczeń mają zapewnione dostawy surowca z innych źródeł i w ten sposób chcą się pozbyć konkurencji.

Obecnie USA rozważają wprowadzenie sankcji w handlu tym metalem pochodzącym z Rosji. Podjęcie podobnego kroku konsultuje ze swoimi partnerami Londyńska Giełda Metali.

Rosyjskie przedsiębiorstwo Rusal odpowiada za 6 procent globalnej produkcji aluminium. Gdy w 2018 roku Waszyngton nałożył na tę firmę ograniczenia, ceny tego metalu wzrosły na światowych giełdach o 35 procent w kilka dni.

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA