fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesWłoski i niemiecki przemysł ostrzega przed nakładaniem kolejnych sankcji na Rosję

Włoski i niemiecki przemysł ostrzega przed nakładaniem kolejnych sankcji na Rosję

Pięć europejskich (głównie włoskich i niemieckich) stowarzyszeń przemysłowych apeluje do Unii Europejskiej o nie wprowadzanie sankcji na sprowadzane z Rosji aluminium.

Organizacje skupiające europejskich producentów przemysłowych twierdzą, że Bruksela nie powinna nakładać sankcji na sprowadzane z Federacji Rosyjskiej aluminium. Wspólne stanowisko opublikowały w tej kwestii Federacja Konsumentów Aluminium w Europie (FACE), Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego (BWA), Włoskie Stowarzyszenie Dostawców Odlewni (Amafond), Włoskie Narodowe Stowarzyszenie Stali, Metali i Złomu (Assofermet) oraz Włoskie Stowarzyszenie Odlewników (Assofond).

Ich zdaniem podjęcie takiego kroku może doprowadzić do zamknięcia tysięcy firm i pozbawienia pracy dziesiątek tysięcy osób. Stowarzyszenia utrzymują, że osoby i podmioty wzywające do wprowadzenia ograniczeń mają zapewnione dostawy surowca z innych źródeł i w ten sposób chcą się pozbyć konkurencji.

Obecnie USA rozważają wprowadzenie sankcji w handlu tym metalem pochodzącym z Rosji. Podjęcie podobnego kroku konsultuje ze swoimi partnerami Londyńska Giełda Metali.

Rosyjskie przedsiębiorstwo Rusal odpowiada za 6 procent globalnej produkcji aluminium. Gdy w 2018 roku Waszyngton nałożył na tę firmę ograniczenia, ceny tego metalu wzrosły na światowych giełdach o 35 procent w kilka dni.

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA