fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWłoski rząd buduje armię tajnych donosicieli

Włoski rząd buduje armię tajnych donosicieli

Jak podają włoskie media, rząd rekrutuje bezrobotnych obywateli, zwłaszcza tych, którzy otrzymują zasiłek socjalny lub zasiłek dla bezrobotnych, jako… przedłużenie służb mundurowych. Nowy sposób ma na celu zapobieganie pokusie odejścia obywateli od obowiązujących norm tylko dlatego, że nie widać na horyzoncie umundurowanej policji. Teraz każdy może być donosicielem incognito.

Rozmieszczenie armii taki donosicieli przypomina środki podjęte przez włoskich burmistrzów (jak chociażby burmistrz Rzymu Virginia Raggi) w pierwszej fazie epidemii. Raggi założyła specjalną stronę internetową, na której Włosi mogli zgłaszać swoich sąsiadów, gdyby tylko zauważyli, że nie przestrzegają oni ustalonych norm. Środek ten spotkał się ze znacznym sprzeciwem, a niektórzy sugerowali wręcz, że to działanie przypomina czasy faszyzmu.

Nowy sposób na walkę z osobami nieprzestrzegającymi obostrzeń został ogłoszony we wspólnym oświadczeniu podpisanym przez ministra spraw regionalnych i autonomii Francesco Boccia oraz burmistrza Bari Antonio Decaro. Trudno w to uwierzyć, ale burmistrz ten zyskał ogromną popularność po tym, jak ukazał się w sieci film z jego nagraniem, w którym osobiście nęka na ulicach obywateli nieprzestrzegających zasad i krzyczy w ich stronę, że jest szefem i że wszyscy muszą wrócić do swoich domów.

„Nadszedł czas, aby zrekrutować wszystkich obywateli, którzy chcą pomóc krajowi, wykazując się dużym poczuciem obywatelskim” – napisano w oświadczeniu.

Włoskie władze oświadczyły, że oczekują, iż do końca przyszłego tygodnia nowa armia informatorów będzie gotowa do działania.

Źródło: Thomas D. Williams/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA