fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWłoski rząd buduje armię tajnych donosicieli

Włoski rząd buduje armię tajnych donosicieli

Jak podają włoskie media, rząd rekrutuje bezrobotnych obywateli, zwłaszcza tych, którzy otrzymują zasiłek socjalny lub zasiłek dla bezrobotnych, jako… przedłużenie służb mundurowych. Nowy sposób ma na celu zapobieganie pokusie odejścia obywateli od obowiązujących norm tylko dlatego, że nie widać na horyzoncie umundurowanej policji. Teraz każdy może być donosicielem incognito.

Rozmieszczenie armii taki donosicieli przypomina środki podjęte przez włoskich burmistrzów (jak chociażby burmistrz Rzymu Virginia Raggi) w pierwszej fazie epidemii. Raggi założyła specjalną stronę internetową, na której Włosi mogli zgłaszać swoich sąsiadów, gdyby tylko zauważyli, że nie przestrzegają oni ustalonych norm. Środek ten spotkał się ze znacznym sprzeciwem, a niektórzy sugerowali wręcz, że to działanie przypomina czasy faszyzmu.

Nowy sposób na walkę z osobami nieprzestrzegającymi obostrzeń został ogłoszony we wspólnym oświadczeniu podpisanym przez ministra spraw regionalnych i autonomii Francesco Boccia oraz burmistrza Bari Antonio Decaro. Trudno w to uwierzyć, ale burmistrz ten zyskał ogromną popularność po tym, jak ukazał się w sieci film z jego nagraniem, w którym osobiście nęka na ulicach obywateli nieprzestrzegających zasad i krzyczy w ich stronę, że jest szefem i że wszyscy muszą wrócić do swoich domów.

„Nadszedł czas, aby zrekrutować wszystkich obywateli, którzy chcą pomóc krajowi, wykazując się dużym poczuciem obywatelskim” – napisano w oświadczeniu.

Włoskie władze oświadczyły, że oczekują, iż do końca przyszłego tygodnia nowa armia informatorów będzie gotowa do działania.

Źródło: Thomas D. Williams/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA