fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesWódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Wódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Grupa Maspex po zrepolonizowaniu czterech marek wódki (Żubrówka, Soplica, Bols i Absolwent) pracuje teraz nad nową odmianą ogórka gruntowego i pomidora regionalnego.

Maspex jest jedną z największych firm w branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudniającą ponad 9 tysięcy pracowników. Polski koncern, po odkupieniu od rosyjskiego oligarchy (2022 r) dwóch Polmosów (w Obornikach i Białymstoku) oraz praw do czterech marek wódki, skupił się na wdrożeniu programu „Efekt Motyla”, według którego (zgodnie z założeniami Strategii zrównoważonego rozwoju) minimum 50 proc. wykorzystywanych surowców ma pochodzić z upraw znajdujących się w promieniu 150 km od zakładów przetwórczych.

Polscy rolnicy od lat zmagają się z problemami w uprawie odpowiedniej odmiany ogórka gruntowego. Zmieniające się warunki klimatyczne znacząco wpływają na zmniejszenie jego produkcji. Podobnie sprawa ma się z pomidorami. Z rodzimego rynku polscy producenci ketchupów czy koncentratów pomidorowych mogą pozyskać jedynie około 30 proc. rocznego zapotrzebowania na pomidory, szacowanego na około 100 tys. ton. Dlatego też Grupa Maspex realizuje projekt naukowo-badawczy mający na celu wyhodowanie nowych odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego (ale też np. nad udoskonaleniem procesu kiszenia). W ramach projektu Maspex zamierza także wprowadzić nowoczesny system upraw, który m.in. pozwoli na ich monitorowanie.

W ramach Grupy Maspex projekt docelowo realizuje spółka Agros Nova, która zajmuje się przetwórstwem spożywczym i produkcją m.in. ketchupów, koncentratów pomidorowych, dżemów i kiszonek dla takich marek jak Łowicz, Kotlin, Krakus czy Włocławek. W wyhodowaniu nowych odmian warzyw pomóc mają specjaliści z firmy nasiennej Plantico.

Ambicją Maspexu jest wyhodowanie takich odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego, które będą potrzebowały mniejszej ilości wody przy jednoczesnej większej wydajności. Eksperci szacują, iż tylko wprowadzenie nowej odmiany ogórka gruntowego pozwoli na zmniejszenie zużycia wody o ok. 35-40 proc. Wprowadzenie nowych odmian ma też zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin oraz nawozów doglebowych – nawet o ok. 20 proc.

Zrealizowanie projektu ma pomóc Maspexowi w uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców ale też w zintensyfikowaniu rozwoju polskiego rolnictwa. Maspex nie zamierza jednak poprzestać na ogórkach i pomidorach. Docelowo polski gigant spożywczy zamierza wyhodować też nową odmianę pszenicy durum oraz jabłka czerwonomiąższowego.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (większość nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Samobójstwo – autodestrukcja, desperacja czy może… moda? [WYWIAD]

W ostatnich latach obserwujemy skokowy wzrost liczby samobójstw dokonywanych przez dzieci wchodzące w wiek dojrzewania. Rozmawiamy o tym z Magdaleną Zorić, autorką i koordynatorką projektu edukacyjno-społecznego „Śmierć oczami dziecka: żałoba – temat tabu – STOP SAMOBÓJSTWOM”.
5 MIN CZYTANIA

Operacja Keelhaul – ostatni sekret drugiej wojny światowej

W okresie od 28 maja do 7 czerwca 1945 r. Anglicy w samej tylko Austrii wydali Stalinowi 43 tys. kolaborujących z Hitlerem Kozaków (w dużej mierze Ukraińców), Rosjan i innych antybolszewickich mieszkańców ZSRR. Alianci akcję (nazwaną Operacją Keelhaul) tłumaczyli wykonaniem zobowiązań podpisanych w Jałcie ze Stalinem.
5 MIN CZYTANIA