fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Wódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Grupa Maspex po zrepolonizowaniu czterech marek wódki (Żubrówka, Soplica, Bols i Absolwent) pracuje teraz nad nową odmianą ogórka gruntowego i pomidora regionalnego.

Maspex jest jedną z największych firm w branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudniającą ponad 9 tysięcy pracowników. Polski koncern, po odkupieniu od rosyjskiego oligarchy (2022 r) dwóch Polmosów (w Obornikach i Białymstoku) oraz praw do czterech marek wódki, skupił się na wdrożeniu programu „Efekt Motyla”, według którego (zgodnie z założeniami Strategii zrównoważonego rozwoju) minimum 50 proc. wykorzystywanych surowców ma pochodzić z upraw znajdujących się w promieniu 150 km od zakładów przetwórczych.

Polscy rolnicy od lat zmagają się z problemami w uprawie odpowiedniej odmiany ogórka gruntowego. Zmieniające się warunki klimatyczne znacząco wpływają na zmniejszenie jego produkcji. Podobnie sprawa ma się z pomidorami. Z rodzimego rynku polscy producenci ketchupów czy koncentratów pomidorowych mogą pozyskać jedynie około 30 proc. rocznego zapotrzebowania na pomidory, szacowanego na około 100 tys. ton. Dlatego też Grupa Maspex realizuje projekt naukowo-badawczy mający na celu wyhodowanie nowych odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego (ale też np. nad udoskonaleniem procesu kiszenia). W ramach projektu Maspex zamierza także wprowadzić nowoczesny system upraw, który m.in. pozwoli na ich monitorowanie.

W ramach Grupy Maspex projekt docelowo realizuje spółka Agros Nova, która zajmuje się przetwórstwem spożywczym i produkcją m.in. ketchupów, koncentratów pomidorowych, dżemów i kiszonek dla takich marek jak Łowicz, Kotlin, Krakus czy Włocławek. W wyhodowaniu nowych odmian warzyw pomóc mają specjaliści z firmy nasiennej Plantico.

Ambicją Maspexu jest wyhodowanie takich odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego, które będą potrzebowały mniejszej ilości wody przy jednoczesnej większej wydajności. Eksperci szacują, iż tylko wprowadzenie nowej odmiany ogórka gruntowego pozwoli na zmniejszenie zużycia wody o ok. 35-40 proc. Wprowadzenie nowych odmian ma też zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin oraz nawozów doglebowych – nawet o ok. 20 proc.

Zrealizowanie projektu ma pomóc Maspexowi w uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców ale też w zintensyfikowaniu rozwoju polskiego rolnictwa. Maspex nie zamierza jednak poprzestać na ogórkach i pomidorach. Docelowo polski gigant spożywczy zamierza wyhodować też nową odmianę pszenicy durum oraz jabłka czerwonomiąższowego.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA