fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesWódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Wódka i zakąska. Maspex wyhoduje nowe odmiany warzyw

Grupa Maspex po zrepolonizowaniu czterech marek wódki (Żubrówka, Soplica, Bols i Absolwent) pracuje teraz nad nową odmianą ogórka gruntowego i pomidora regionalnego.

Maspex jest jedną z największych firm w branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudniającą ponad 9 tysięcy pracowników. Polski koncern, po odkupieniu od rosyjskiego oligarchy (2022 r) dwóch Polmosów (w Obornikach i Białymstoku) oraz praw do czterech marek wódki, skupił się na wdrożeniu programu „Efekt Motyla”, według którego (zgodnie z założeniami Strategii zrównoważonego rozwoju) minimum 50 proc. wykorzystywanych surowców ma pochodzić z upraw znajdujących się w promieniu 150 km od zakładów przetwórczych.

Polscy rolnicy od lat zmagają się z problemami w uprawie odpowiedniej odmiany ogórka gruntowego. Zmieniające się warunki klimatyczne znacząco wpływają na zmniejszenie jego produkcji. Podobnie sprawa ma się z pomidorami. Z rodzimego rynku polscy producenci ketchupów czy koncentratów pomidorowych mogą pozyskać jedynie około 30 proc. rocznego zapotrzebowania na pomidory, szacowanego na około 100 tys. ton. Dlatego też Grupa Maspex realizuje projekt naukowo-badawczy mający na celu wyhodowanie nowych odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego (ale też np. nad udoskonaleniem procesu kiszenia). W ramach projektu Maspex zamierza także wprowadzić nowoczesny system upraw, który m.in. pozwoli na ich monitorowanie.

W ramach Grupy Maspex projekt docelowo realizuje spółka Agros Nova, która zajmuje się przetwórstwem spożywczym i produkcją m.in. ketchupów, koncentratów pomidorowych, dżemów i kiszonek dla takich marek jak Łowicz, Kotlin, Krakus czy Włocławek. W wyhodowaniu nowych odmian warzyw pomóc mają specjaliści z firmy nasiennej Plantico.

Ambicją Maspexu jest wyhodowanie takich odmian ogórka gruntowego i pomidora regionalnego, które będą potrzebowały mniejszej ilości wody przy jednoczesnej większej wydajności. Eksperci szacują, iż tylko wprowadzenie nowej odmiany ogórka gruntowego pozwoli na zmniejszenie zużycia wody o ok. 35-40 proc. Wprowadzenie nowych odmian ma też zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin oraz nawozów doglebowych – nawet o ok. 20 proc.

Zrealizowanie projektu ma pomóc Maspexowi w uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców ale też w zintensyfikowaniu rozwoju polskiego rolnictwa. Maspex nie zamierza jednak poprzestać na ogórkach i pomidorach. Docelowo polski gigant spożywczy zamierza wyhodować też nową odmianę pszenicy durum oraz jabłka czerwonomiąższowego.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA