fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumWodorowe inwestycje LOTOSU

Wodorowe inwestycje LOTOSU

Realizacja celów Polskiej Strategii Wodorowej to wyzwanie zarówno dla polskich firm, jak i dla całej gospodarki. Grupa LOTOS, posiadająca innowacyjną i nowoczesną rafinerię, prowadzi także projekty pilotażowe oraz badawczo-rozwojowe skupiające się na produkcji, dystrybucji oraz wykorzystaniu wodoru.

– Rynek wodoru jako paliwa transportowego rozwija się coraz szybciej. Również w Grupie LOTOS, której produkcja tego gazu na własne potrzeby już teraz przekracza 14 proc. całkowitego udziału w polskim rynku. Inicjatywy i projekty związane z rozwojem paliw alternatywnych, w szczególności wodoru, stanowią jeden z kluczowych obszarów rozwoju naszej firmy – mówi Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy LOTOS.

PURE i Green

Jednym z flagowych projektów LOTOSU w zakresie wodoru jest projekt PURE H2. Jego przedmiotem jest budowa i uruchomienie infrastruktury do produkcji i sprzedaży wodoru o wysokiej czystości oraz budowa 2 stacji do tankowania pojazdów tym paliwem. Pod koniec sierpnia 2021 r. podpisano umowy na budowę obu HRS-ów, które zlokalizowane będą w Gdańsku oraz w Warszawie.

Projekt Green H2 z kolei obejmuje powstanie instalacji pilotażowej, składającej się z elektrolizera o mocy do 1 MW, paneli fotowoltaicznych o mocy 4 MW, ogniwa paliwowego, zbiorników magazynowych i infrastruktury towarzyszącej. Dla potrzeb tego przedsięwzięcia zostali wybrani już doradcy projektu, opracowano koncepcję biznesową i techniczną, pozyskane zostały oferty budżetowe dla inwestycji oraz złożono wnioski o dofinansowanie. Podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej planowane jest na koniec 2022 r.

Projekty badawcze

W ramach projektu VETNI opracowany zostanie elektrolizer bazujący na ogniwach SOE, zintegrowany z instalacją przemysłową, który pozwoli na produkcję zeroemisyjnego wodoru dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej z OZE i zapewnieniu pary do procesu generacji wodoru. Parametry elektrolizera pozwolą na produkcję ok. 16 kg wodoru na dobę o czystości 99,999 proc. Pozwoli to na redukcję śladu węglowego do poziomu bliskiego zeru lub zerowego.

LOTOS uruchomił także projekt, który dostarczy kompleksową innowacyjną Platformę IT-Biogaz. Pozwoli ona na kontraktację określonych przez Grupę LOTOS wolumenów paliw ekologicznych oraz bieżący nadzór nad procesami produkcji zakontraktowanych instalacji.

Grupa LOTOS współpracuje także z firmą PESA w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych, rozwojowych i wypracowania warunków handlowych na dostawy wodoru dla potrzeb kolejowej infrastruktury wodorowej i do napędu pociągów. Prowadzone są 4 wspólne projekty, w tym badawczo-rozwojowy w obszarze wykorzystania wodoru i biometanu do napędu lokomotyw.

Wodór określany jako paliwo przyszłości jest ogromną szansą dla polskiej gospodarki, a nasz kraj ma szansę należeć do pionierów rozwoju w tym obszarze. Strategia ta wpisuje się także w ogólnoeuropejski trend dekarbonizacji. Wkład Grupy LOTOS w budowanie polskiej siły wodorowej będzie się zwiększał, a efekty zobaczymy w ciągu najbliższych lat.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA