fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna cenowa między dwiema wiodącymi sieciami handlowymi w Polsce, które sprzedają jaja poniżej ceny zakupu, uderza w producentów.

Wojna cenowa między sieciami handlowymi powoduje problemy producentów jaj – alarmuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP). Wszystko przez to, że dyskonty sprzedają jaja poniżej ceny ich zakupu od producentów.

Monitoring cen detalicznych przeprowadzony przez KIPDiP wykazał, że momentami ceny jaj w dwóch sieciach w Polsce były o prawie 50 proc. niższe niż ceny ich skupu od producentów, podczas gdy w przeszłości było to maksymalnie 20 proc. Zdaniem Katarzyny Gawrońskiej taka sytuacja to duży problem dla producentów drobiu i jaj, ponieważ inni odbiorcy (poza sieciami) żądają od nich obniżenia cen sprzedaży.

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazują, że w połowie lutego ceny hurtowe jaj klasy M wynosiły 54,8 zł za 100 sztuk, ściółkowe – 64,27 zł, z wolnego wybiegu – 79,43, a ekologiczne – 91,20 zł. W sklepach, na targowiskach i na rynku hurtowym w Broniszach ceny jaj kształtują się natomiast od 80 gr do 1,4 zł za sztukę, zaś w sieciach dyskontowych zdarzało się ostatnio, że 10 sztuk jaj ściółkowych klasy M kosztowało poniżej… 3 złotych.

Klienci nie dowierzają, że tak bardzo można obniżać cenę w sklepie. Sieci tłumaczą się, że sprzedaż jaj poniżej kosztów zakupu jest ich suwerenną decyzją. Wielu kupujących obawia się także, że niskie ceny wynikają z tego, że na naszym rynku sprzedawane są jaja, które sprowadzono do Polski z krajów o niższym standardzie higienicznym i dobrostanowym

– powiedziała dyrektor KIPDiP.

Katarzyna Gawrońska wskazała, że kontynuacja takiego stanu rzeczy wywołuje wysokie zaniepokojenie branży produkcji i dystrybucji jaj, którzy jednak nie mają zamiaru wtrącać się w suwerenne decyzje swoich partnerów handlowych. Jednocześnie szefowa KIPDiP zaapelowała do sieci handlowych o zachowanie zdrowego rozsądku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA