fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumWojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa...

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa…

Przypomnijmy, w maju tego roku chiński koncern Huawei został posądzony o szpiegostwo, przez co trafił na tak zwaną “czarną listę” Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji oznaczało to zakaz dokonywania jakichkolwiek transakcji przez amerykańskie firmy z Huawei. I chociaż koncern zdecydowanie odpiera stawiane zarzuty, to najnowsze informacje płynące z Ameryki stawiają pod znakiem zapytania rzeczywiste relacje przedsiębiorstwa z chińskim reżimem.

Zgodnie z doniesieniami jednej z najbardziej znanych amerykańskich gazet o tematyce gospodarczej "The Wall Street Journal" Chiński rząd przekazał azjatyckiemu koncernowi Huawei 75 mld dolarów wsparcia w postaci: zwolnień podatkowych, grantów, preferencyjnych pożyczek oraz sprzedaży gruntów po zaniżonych cenach.

Jak wyliczyli dziennikarze, około 46 miliardów dolarów zostało przekazanych Huawei w postaci preferencyjnych pożyczek i linii kredytowych. W latach 2008-2018 firma zaoszczędziła też kolejne 25 miliardów dolarów na podatkach, korzystając z rządowych ulg mających na celu promowanie sektora technologii. Huawei otrzymał także 1,6 mld dolarów dotacji oraz 2 mld dolarów w postaci rabatów gruntowych.

Huawei odpiera zarzuty

Azjatycki koncern co prawda przyznał się do uzyskania wsparcia ze strony chińskich władz, jednak jak zauważył “prawo do subsydiów mają wszystkie firmy spełniające określone prawem warunki”. Na oficjalnym Twitterze koncernu pojawiło się także oświadczenie w którym Huawei zarzucił The Wall Street Journal manipulację, szerzenie nieprawdziwych informacji oraz ignorancję. Zdaniem przedstawicieli Huawei sukces firmy to efekt ciężkiej, ponad 30 letniej pracy i inwestycji w Badania i Rozwój. Dodatkowo firma zaznaczyła, że strona amerykańska nie przedstawia jeszcze ani jednego dowodu potwierdzającego słuszność swoich twierdzeń.

Wszystko wskazuje na to, że nowy rok zacznie się od kontynuacji geopolitycznej przepychanki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA