fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumWojna o Huaweia na brytyjskim rynku

Wojna o Huaweia na brytyjskim rynku

W liście, pod którym podpisało się m.in. czterech byłych ministrów, możemy przeczytać, że ​​istnieją alternatywy dla chińskiej firmy. Jego autorzy chcą, aby firmy takie jak Huawei – nazwane dostawcami „wysokiego ryzyka” – zostały całkowicie wycofane z rynku w Wielkiej Brytanii.
Obecny brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab stwierdził jednakże, iż decyzja wejścia chińskiej firmy na rynek została podjęta po dokładnej analizie i ocenie ekspertów ds. bezpieczeństwa i że udział Huawei w brytyjskiej infrastrukturze będzie ograniczony.

List sir Iaina Duncana Smitha, Owena Patersona, Davida Davisa, Damiana Greena, Tobiasa Ellwooda i Boba Seely'ego mówi, że niektórzy posłowie pracowali nad znalezieniem lepszego rozwiązania. „Staramy się znaleźć sposób, dzięki któremu tylko zaufani dostawcy będą dopuszczeni jako główni kontrahenci do krajowej infrastruktury” – czytamy. „Zaufanymi dostawcami byłyby firmy z krajów, które mają uczciwą konkurencję, praworządność, szanują prawa człowieka, prywatność danych i nie przymuszają agencji rządowych do stosowania ich reguł”.

Byli ministrowie chcą, aby rząd wykluczył hi-tech od ,,niezaufanych dostawców wysokiego ryzyka” lub by dopilnował, aby przyszłe ustawodawstwo zawierało klauzulę wygaśnięcia, ograniczającą czas, przez jaki firmy te mogą być użytkowane.

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił, że będą obowiązywać ograniczenia dotyczące roli Huawei w sieci 5G. Należą do nich między innymi: pozwolenie Huawei na pokrycie jedynie 35 proc. dostaw na peryferiach sieci oraz wykluczanie sprzętu firmy z obszarów w pobliżu baz wojskowych i miejsc nuklearnych. Jednakże autorzy listu przytaczali przykłady innych krajów, które, jak twierdzili, całkowicie odrzuciły korzystanie z Huawei w swoich sieciach 5G. Jako przykład podali Australię, USA i Japonię.

Amerykański wiceprezydent Mike Pence zapowiedział, iż USA nie wierzą, jakoby korzystanie z technologii Huawei było zgodne z interesami bezpieczeństwa i prywatności Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Dodał też, że jest wielce zaniepokojony decyzją Wielkiej Brytanii oraz tym, jaki wpływ może mieć przyjęcie technologii 5G w perspektywie czasu.

W podobnym tonie wypowiadał się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas zeszłotygodniowego przemówienia w Londynie. Powiedział, że korzystanie z technologii Huawei jest trudne do przewidzenia i może nieść ze sobą wiele niebezpiecznych skutków, które będą zauważalne dopiero po pewnym czasie.

DL/BBC News

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA