fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumWojna o Huaweia na brytyjskim rynku

Wojna o Huaweia na brytyjskim rynku

W liście, pod którym podpisało się m.in. czterech byłych ministrów, możemy przeczytać, że ​​istnieją alternatywy dla chińskiej firmy. Jego autorzy chcą, aby firmy takie jak Huawei – nazwane dostawcami „wysokiego ryzyka” – zostały całkowicie wycofane z rynku w Wielkiej Brytanii.
Obecny brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab stwierdził jednakże, iż decyzja wejścia chińskiej firmy na rynek została podjęta po dokładnej analizie i ocenie ekspertów ds. bezpieczeństwa i że udział Huawei w brytyjskiej infrastrukturze będzie ograniczony.

List sir Iaina Duncana Smitha, Owena Patersona, Davida Davisa, Damiana Greena, Tobiasa Ellwooda i Boba Seely'ego mówi, że niektórzy posłowie pracowali nad znalezieniem lepszego rozwiązania. „Staramy się znaleźć sposób, dzięki któremu tylko zaufani dostawcy będą dopuszczeni jako główni kontrahenci do krajowej infrastruktury” – czytamy. „Zaufanymi dostawcami byłyby firmy z krajów, które mają uczciwą konkurencję, praworządność, szanują prawa człowieka, prywatność danych i nie przymuszają agencji rządowych do stosowania ich reguł”.

Byli ministrowie chcą, aby rząd wykluczył hi-tech od ,,niezaufanych dostawców wysokiego ryzyka” lub by dopilnował, aby przyszłe ustawodawstwo zawierało klauzulę wygaśnięcia, ograniczającą czas, przez jaki firmy te mogą być użytkowane.

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił, że będą obowiązywać ograniczenia dotyczące roli Huawei w sieci 5G. Należą do nich między innymi: pozwolenie Huawei na pokrycie jedynie 35 proc. dostaw na peryferiach sieci oraz wykluczanie sprzętu firmy z obszarów w pobliżu baz wojskowych i miejsc nuklearnych. Jednakże autorzy listu przytaczali przykłady innych krajów, które, jak twierdzili, całkowicie odrzuciły korzystanie z Huawei w swoich sieciach 5G. Jako przykład podali Australię, USA i Japonię.

Amerykański wiceprezydent Mike Pence zapowiedział, iż USA nie wierzą, jakoby korzystanie z technologii Huawei było zgodne z interesami bezpieczeństwa i prywatności Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Dodał też, że jest wielce zaniepokojony decyzją Wielkiej Brytanii oraz tym, jaki wpływ może mieć przyjęcie technologii 5G w perspektywie czasu.

W podobnym tonie wypowiadał się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas zeszłotygodniowego przemówienia w Londynie. Powiedział, że korzystanie z technologii Huawei jest trudne do przewidzenia i może nieść ze sobą wiele niebezpiecznych skutków, które będą zauważalne dopiero po pewnym czasie.

DL/BBC News

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA