fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseWojna pociągnie za sobą interwencje walutowe

Wojna pociągnie za sobą interwencje walutowe

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że agresja Rosji na Ukrainę pociągnie za sobą rewizję polityki pieniężnej na świecie.

W „Miesięczniku Makroekonomiczny PIE” napisano, że banki centralne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej najprawdopodobniej ograniczą cykl podwyżek stóp procentowych. Dotyczy to także Polski.

„Głównym zadaniem przy obecnej skali niepewności pozostaje stabilizacja kursów walutowych. Należy spodziewać się interwencji walutowych we wszystkich krajach regionu” — stwierdzili analitycy PIE.

Wojna pociągnie też za sobą rewizję polityki pieniężnej na świecie, a amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny najpierw przyjmą pozycję wyczekiwania i oceny sytuacji, a następnie wejdą na ściężkę luzowania monetarnego. Wszystko dlatego, że gospodarki rozwinięte , aby nadrobić różnicę w wydatkach będą musiały rozwijać potencjał wojskowy.

„Groźba wojny światowej wymusi ponowne stymulowanie gospodarki przez banki centralne. W trakcie pandemii światowe banki centralne dostarczyły impuls monetarny na niespotykaną wcześniej skalę. W 2020 r. globalna podaż M3 wzrosła o ponad 22 proc. w skali roku. Obecnie działania prawdopodobnie będą miały mniejszy zasięg – EBC powinien aktywniej wspierać suwerenność energetyczną UE, digitalizację oraz zbrojenia. Zagrożenie militarne oznacza, że praktycznie nie będzie podwyżek stóp procentowych” — podsumowano w artykule Instytutu.

Źródło: „Miesięcznik Makroekonomiczny PIE”

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA