fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseWojna pociągnie za sobą interwencje walutowe

Wojna pociągnie za sobą interwencje walutowe

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że agresja Rosji na Ukrainę pociągnie za sobą rewizję polityki pieniężnej na świecie.

W „Miesięczniku Makroekonomiczny PIE” napisano, że banki centralne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej najprawdopodobniej ograniczą cykl podwyżek stóp procentowych. Dotyczy to także Polski.

„Głównym zadaniem przy obecnej skali niepewności pozostaje stabilizacja kursów walutowych. Należy spodziewać się interwencji walutowych we wszystkich krajach regionu” — stwierdzili analitycy PIE.

Wojna pociągnie też za sobą rewizję polityki pieniężnej na świecie, a amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny najpierw przyjmą pozycję wyczekiwania i oceny sytuacji, a następnie wejdą na ściężkę luzowania monetarnego. Wszystko dlatego, że gospodarki rozwinięte , aby nadrobić różnicę w wydatkach będą musiały rozwijać potencjał wojskowy.

„Groźba wojny światowej wymusi ponowne stymulowanie gospodarki przez banki centralne. W trakcie pandemii światowe banki centralne dostarczyły impuls monetarny na niespotykaną wcześniej skalę. W 2020 r. globalna podaż M3 wzrosła o ponad 22 proc. w skali roku. Obecnie działania prawdopodobnie będą miały mniejszy zasięg – EBC powinien aktywniej wspierać suwerenność energetyczną UE, digitalizację oraz zbrojenia. Zagrożenie militarne oznacza, że praktycznie nie będzie podwyżek stóp procentowych” — podsumowano w artykule Instytutu.

Źródło: „Miesięcznik Makroekonomiczny PIE”

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA