fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaTransportWojna sparaliżowała handel samochodami w Rosji bardziej niż COVID

Wojna sparaliżowała handel samochodami w Rosji bardziej niż COVID

Kwiecień był miesiącem, w którym sprzedaż nowych aut w Federacji Rosyjskiej spadła o 78,5 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

W kwietniu sprzedano w Rosji zaledwie niespełna 33 tysiące nowych samochodów. Jest to mniej niż jedna czwarta z wyniku zanotowanego rok temu w tym miesiącu. Nawet w kwietniu 2020 roku, gdy handel pojazdami napotkał ograniczenia związane z wybuchem pandemii COVID-19, liczba kupionych pojazdów była większa niż w roku obecnym.

Obecna sytuacja wynika z braku pojazdów u dealerów, ich rosnącymi cenami i zaporowymi kosztami kredytów, które gwałtownie wzrosły na początku inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Szacuje się, że w całym 2022 roku sprzedaż nowych samochodów w Federacji Rosyjskiej sięgnie maksymalnie poziomu 50 procent jej wartości z roku poprzedniego. Przemysł motoryzacyjny może być jednym z najbardziej dotkniętych agresją Rosji na sąsiedni kraj.

Do 2014 roku, branża automotive przeżywała w tym kraju gwałtowny rozwój i przyciągała wielu zagranicznych inwestorów, którzy budowali w Rosji swoje fabryki.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA