Kwiecień był miesiącem, w którym sprzedaż nowych aut w Federacji Rosyjskiej spadła o 78,5 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

W kwietniu sprzedano w Rosji zaledwie niespełna 33 tysiące nowych samochodów. Jest to mniej niż jedna czwarta z wyniku zanotowanego rok temu w tym miesiącu. Nawet w kwietniu 2020 roku, gdy handel pojazdami napotkał ograniczenia związane z wybuchem pandemii COVID-19, liczba kupionych pojazdów była większa niż w roku obecnym.

Obecna sytuacja wynika z braku pojazdów u dealerów, ich rosnącymi cenami i zaporowymi kosztami kredytów, które gwałtownie wzrosły na początku inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Szacuje się, że w całym 2022 roku sprzedaż nowych samochodów w Federacji Rosyjskiej sięgnie maksymalnie poziomu 50 procent jej wartości z roku poprzedniego. Przemysł motoryzacyjny może być jednym z najbardziej dotkniętych agresją Rosji na sąsiedni kraj.

Do 2014 roku, branża automotive przeżywała w tym kraju gwałtowny rozwój i przyciągała wielu zagranicznych inwestorów, którzy budowali w Rosji swoje fabryki.

Reuters

Poprzedni artykułCzy się stoi, czy się leży – 1300 się należy! Będziemy w Polsce testować bezwarunkowy dochód podstawowy
Następny artykułTa gałąź gospodarki radzi sobie dobrze. Padł nawet rekord!