fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportWojna sparaliżowała handel samochodami w Rosji bardziej niż COVID

Wojna sparaliżowała handel samochodami w Rosji bardziej niż COVID

Kwiecień był miesiącem, w którym sprzedaż nowych aut w Federacji Rosyjskiej spadła o 78,5 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

W kwietniu sprzedano w Rosji zaledwie niespełna 33 tysiące nowych samochodów. Jest to mniej niż jedna czwarta z wyniku zanotowanego rok temu w tym miesiącu. Nawet w kwietniu 2020 roku, gdy handel pojazdami napotkał ograniczenia związane z wybuchem pandemii COVID-19, liczba kupionych pojazdów była większa niż w roku obecnym.

Obecna sytuacja wynika z braku pojazdów u dealerów, ich rosnącymi cenami i zaporowymi kosztami kredytów, które gwałtownie wzrosły na początku inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Szacuje się, że w całym 2022 roku sprzedaż nowych samochodów w Federacji Rosyjskiej sięgnie maksymalnie poziomu 50 procent jej wartości z roku poprzedniego. Przemysł motoryzacyjny może być jednym z najbardziej dotkniętych agresją Rosji na sąsiedni kraj.

Do 2014 roku, branża automotive przeżywała w tym kraju gwałtowny rozwój i przyciągała wielu zagranicznych inwestorów, którzy budowali w Rosji swoje fabryki.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA