fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWojna w Izraelu wywindowała ceny ropy naftowej

Wojna w Izraelu wywindowała ceny ropy naftowej

Ropa naftowa drożeje w związku z wojną w Izraelu. Jest drogo, a może być jeszcze drożej. Eskalacja konfliktu na pobliskie kraje produkujące ropę może zablokować około jedną piątą światowych dostaw i mieć katastrofalne skutki dla gospodarki światowej.

Cena ropy Brent, benchmarku dla Europy, wzrosła o 2,50 dolarów za baryłkę osiągając poziom 87,05 dolarów. Podwyżki odnotowano również w Stanach Zjednoczonych. Izrael i terytoria palestyńskie nie są producentami ropy naftowej, ale region Bliskiego Wschodu odpowiada za prawie jedną trzecią globalnej podaży.

Zagrożone dostawy

Atak Hamasu na Izrael był największą eskalacją między obiema stronami od dziesięcioleci. Państwa zachodnie potępiły ataki, tymczasem rzecznik Hamasu, palestyńskiej grupy bojowej, powiedział BBC, że grupa miała bezpośrednie wsparcie dla ze strony Iranu – jednego z największych producentów ropy naftowej na świecie. 8 października Iran na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku zaprzeczył tym doniesieniom – podał Reuter – ale prezydent Iranu Ebrahim Raisi wyraził poparcie dla ataku.

Analityk ds. energii Saul Kavonic powiedział BBC, że światowe ceny ropy wzrosły „w związku z perspektywą szerszego pożaru, który może rozprzestrzenić się na pobliskie kraje produkujące ropę, takie jak Iran i Arabia Saudyjska”. W poniedziałek rano cena ropy naftowej West Texas Intermediate, będącej amerykańskim punktem odniesienia, wzrosła o 2,70 dolarów za baryłkę, osiągając cenę 85,50 dolarów. „Jeśli konflikt obejmie Iran, który jest oskarżany o wspieranie ataków Hamasu, zagrożone będzie nawet 3 proc. światowych dostaw ropy” – dodał Kavonic.

Caroline Bain, główna ekonomistka ds. surowców w Capital Economics, powiedziała programowi BBC Today, że w tym roku Iran zwiększał wydobycie ropy naftowej pomimo amerykańskich sankcji. „Wydaje się, że Stany Zjednoczone przymykają oko na stały wzrost irańskiej produkcji, który odtąd… będzie trudniejszy do zignorowania przez USA” – stwierdziła. Zdaniem Bain popyt na ropę naftową przekroczy podaż w ostatnich trzech miesiącach roku, co „przyczyni się do wzrostu cen”.

Kluczowa Cieśnina Ormuz

Eskalacja konfliktu, w tym potencjalna blokada Cieśniny Ormuz, miałaby katastrofalne skutki dla gospodarki światowej i destabilizujący wpływ na geopolitykę. Jak zauważa Saul Kavonic, ziszczenie się najczarniejszego scenariusza, czyli zakłócenie szlaku handlowego przez Cieśninę Ormuz oznaczać będzie, że około jedna piąta światowych dostaw będzie „przetrzymywana jako zakładnik”. Cieśnina Ormuz ma kluczowe znaczenie dla głównych eksporterów ropy w regionie Zatoki Perskiej, których gospodarki opierają się na wydobyciu ropy i gazu.

Niepewność co do rozwoju wydarzeń w nadchodzących dniach może również skłonić do inwestycji w amerykańskie obligacje skarbowe i dolara, które inwestorzy tradycyjnie kupują w czasach kryzysu – uważa James Cheo z banku HSBC. W poniedziałek bank centralny Izraela oznajmił, że sprzeda do 30 miliardów dolarów waluty obcej, aby uspokoić rynki i wesprzeć walutę krajową szekel, która gwałtownie traci na wartości.

„Na tym etapie panuje lekka nerwowość. [Inwestorzy – red.] chcą nieco większej przejrzystości, szczególnie w zakresie danych ekonomicznych i rozwoju sytuacji związanej z niepewnością geopolityczną” – dodał Cheo. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. ceny ropy poszybowały w górę, osiągając w czerwcu ubiegłego roku poziom ponad 120 dolarów za baryłkę. W maju tego roku spadły ponownie do nieco powyżej 70 dolarów za baryłkę, ale od tego czasu stale rosną, ponieważ producenci próbują ograniczyć produkcję, aby wesprzeć rynek. Arabia Saudyjska – główny producent ropy – oświadczyła, że w lipcu dokona cięć wydobycia o milion baryłek dziennie. Inni członkowie OPEC+ (grupy krajów produkujących ropę naftową) również zgodzili się na dalsze cięcia produkcji próbując podtrzymać spadające ceny. OPEC+ odpowiada za około 40 proc. światowych zasobów ropy naftowej i jego decyzje mogą mieć ogromny wpływ na ceny ropy.

Źródło: bbc.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA