fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatWojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.

Obecnie trwający konflikt Izraela z Hamasem rozpoczął się 7 października 2023 roku, po ataku palestyńskich terrorystów na Żydów mieszkających w pobliżu Strefy Gazy. Od tamtego czasu do izraelskiego wojska powołano 350 tysięcy rezerwistów, których koszt utrzymania sięga 41 milionów dolarów dziennie, czyli ponad 1,2 miliarda dolarów miesięcznie. Jednocześnie ludzie ci musieli porzucić swoje regularne miejsca zatrudnienia. Szacuje się, że tylko przez pierwsze pięć tygodni trwania konfliktu ich brak na rynku pracy kosztował gospodarkę kraju 684 miliony dolarów.

Dodatkowo na izraelskim rynku pracy brakuje też teraz kilkudziesięciu tysięcy Palestyńczyków, którzy przed rozpoczęciem starć byli zatrudnieni w Izraelu, a teraz nie mogą wjechać na jego terytorium.

Bank Centralny Izraela twierdzi, że łączne koszty ataku na Strefę Gazy, które zostaną poniesione do końca przyszłego roku wyniosą 69 miliardów dolarów. 

Ponadto agencja ratingowa Moody’s po raz pierwszy w historii obniżyła swoją ocenę wiarygodności kredytowej Izraela, a liczba odwiedzających ten kraj turystów spadła od października o 76 procent, porównując do analogicznego okresu roku poprzedniego. 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przed wybuchem wojny w Gazie szacowała, że tegoroczny wzrost PKB Izraela wyniesie 3,3 proc. Obecne prognozy mówią, że będzie to 1,5 proc. 

aa.com.tr, iiss.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA