fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWojsko nie potraktuje rolników ulgowo

Wojsko nie potraktuje rolników ulgowo

Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma zamiaru wyłączyć rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w dniu 21 czerwca 2023 roku wystosowała list do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym apelowała o odroczenie służby wojskowej i ćwiczeń dla osób prowadzących gospodarstwa rolne, a szczególnie utrzymujących produkcję zwierzęcą. Kilka dni temu rolnicy otrzymali odpowiedź.

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na list rolników podkreśliło, że obowiązkowi obrony kraju podlegają wszyscy polscy obywatele zdolni do tego obowiązku ze względu na wiek i stan zdrowia, a żadne istniejące przepisy nie przewidują wyłączenia rolników od ewentualnego powołania na ćwiczenia wojskowe.

Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec – sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylam się do sugestii Pana Ministra, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw

– napisał w liście Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w MON.

W odpowiedzi przekazanej ministrowi rolnictwa Robertowi Telusowi dodano również, że każdy polski rolnik może odwołać się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe. Zaznaczono, iż każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Źródło: KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA