fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajWojsko nie potraktuje rolników ulgowo

Wojsko nie potraktuje rolników ulgowo

Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma zamiaru wyłączyć rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w dniu 21 czerwca 2023 roku wystosowała list do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym apelowała o odroczenie służby wojskowej i ćwiczeń dla osób prowadzących gospodarstwa rolne, a szczególnie utrzymujących produkcję zwierzęcą. Kilka dni temu rolnicy otrzymali odpowiedź.

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na list rolników podkreśliło, że obowiązkowi obrony kraju podlegają wszyscy polscy obywatele zdolni do tego obowiązku ze względu na wiek i stan zdrowia, a żadne istniejące przepisy nie przewidują wyłączenia rolników od ewentualnego powołania na ćwiczenia wojskowe.

Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec – sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylam się do sugestii Pana Ministra, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw

– napisał w liście Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w MON.

W odpowiedzi przekazanej ministrowi rolnictwa Robertowi Telusowi dodano również, że każdy polski rolnik może odwołać się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe. Zaznaczono, iż każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Źródło: KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA