fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaKraj"Wolność jest ograniczana..." Protest przedsiębiorców przed Pałacem Prezydenckim

„Wolność jest ograniczana…” Protest przedsiębiorców przed Pałacem Prezydenckim

- Wolność jest ograniczana, własność jest nam odbierana - mówili protestujący przed Pałacem Prezydenckim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przedsiębiorcy. Ubrani na czarno, trzymając transparenty z napisami "czarna procesja", opowiadali się za natychmiastowym odmrożeniem gospodarki.

Kilkanaście osób zabrało się w poniedziałek około południa przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Postulatami ubranych na czarno przedsiębiorców był sprzeciw wobec obostrzeń i ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki.

– Dlatego zebraliśmy się tutaj i chcemy rozpocząć ten marsz, tę czarną procesję przez Polskę, w której chcemy obudzić świadomość, że to przedsiębiorcy polscy potrzebują i będą walczyć o swoje prawa, dlatego że bez nich nie będzie ani podatków, ani budżetu, ani silnego państwa – tłumaczyli protestujący.

– Chcemy brać udział aktywny, my mikro, mali i średni przedsiębiorcy polscy w stanowieniu prawa, które nas dotyczy, memoriał ten prezydent, premier, marszałek Grodzki i marszałek Witek otrzymają jutro na swoje adresy – mówił uczestniczący w proteście Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Warto przypomnieć, że na skutek lockdownów (ubiegłorocznego i tego, który wciąż trwa) polska branża gastronomiczna znalazła się w fatalnej sytuacji i jest coraz bardziej zadłużona. Szacuje się, że zamknięto już 25 proc. wszystkich polskich restauracji, a pracę w tej branży straciło ponad 200 tys. osób. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej liczyli na to, że ich sektor będzie mógł już normalnie funkcjonować pod koniec kwietnia i choć po części straty odbije sobie w weekend majowy. Rząd miał inne plany…

Nazwa „czarna procesja” to odwołanie do historycznego wydarzenia. Manifestację w 1789 r. zorganizował ówczesny prezydent Warszawy Jan Dekert. Wraz z delegacjami większości miast królewskich Rzeczypospolitej Obojga Narodów próbował wywrzeć presję na obradujący wtedy Sejm (nazwany potem Sejmem Wielkim, którego efektem było uchwalenie Konstytucji 3 maja), by uzyskać szersze prawa dla stanu mieszczańskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy muszą pożyczać pieniądze na jedzenie

Wysoka inflacja najbardziej uderza w ubogich Polaków, którzy przyznają, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła.
2 MIN CZYTANIA

Wyborcze manipulacje cenami paliw

Politycy Konfederacji złożyli w Ministerstwie Aktywów Państwowych interwencję poselską dotyczącą obecnej sytuacji związanej z dostępnością paliwa w Polsce oraz manipulacjami jego cenami przez rząd.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja uruchomiła petycję ws. niekontrolowanej imigracji

Konfederacja zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii powstrzymania niekontrolowanej i masowej imigracji do Polski oraz zniesienia wszystkich programów socjalnych dla cudzoziemców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA