fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWolność słowa po chińsku: dziennikarz skazany na 15 lat więzienia za... krytykę...

Wolność słowa po chińsku: dziennikarz skazany na 15 lat więzienia za… krytykę partii!

Chen został aresztowany 4 lipca 2018 roku wraz ze swoją żoną i dwójką braci, rzekomo pod zarzutem prowadzenia nielegalnej działalności gospodarczej. Ale prawdziwym powodem aresztowania był raport z dziennikarstwa śledczego, który ujawnił oszustwa i korupcję wśród przedstawicieli partii komunistycznej w prowincji Hunan. Reżim usunął wszystkie artykuły dotyczące informacji o raporcie i znajdujących się w nim danych.

Chiński Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), który wezwał do uwolnienia Chena, ujawnił, że został on także zwolniony z dwóch poprzednich stanowisk w chińskich państwowych serwisach informacyjnych za „zbytnią krytykę rządu”. Sąd, który skazał Chena na 15 lat więzienia i grzywnę w wysokości prawie miliona dolarów, stwierdził, że jego pismo „zaatakowało i oczerniło partię i rząd” na skutek rozpowszechniania „fałszywych informacji i złośliwych spekulacji”.

Mimo iż Chen został aresztowany długo przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa, na jego przykładzie widać, ile pracy wkłada Komunistyczna Partia Chin, by utrzymać pełną kontrolę nad przestrzenią medialną.

Irlandzki dziennik „The Irish Times” zauważył, że w ostatnich tygodniach co najmniej pół tuzina innych niezależnych dziennikarzy zostało aresztowanych lub po prostu wygnanych z Chin za sprzeciw władzy i podawanie niezależnych informacji. „Przypadek Chena to prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej” – napisano.

John Hayward/ Breitbart
Tłumaczyła: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA