fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumWolskie Koloseum areną bitwy z samorządowcami

Wolskie Koloseum areną bitwy z samorządowcami

Kiedy rodzina Biernackich, jeszcze w 1996 r., podpisała umowę z Fundacją Wystawy Warszawa Walczy 1939–1945 r., stała się użytkownikiem wieczystym dwóch zabytkowych rotund, nazywanych przez mieszkańców stołecznej dzielnicy Wola „Wolskim Koloseum” lub „Wolskimi Rotundami”. Niegdyś znajdowały się w nich zbiorniki z gazem dla Warszawy, teraz pozostały nadal imponujące, ceglane budowle. Tym samym nadzieja, że znalazł się ktoś, kto zrewitalizuje XVIII-wieczny zabytek przy ul. Prądzyńskiego 14a w Warszawie, przywracając mu pełnię blasku, przy zachowaniu jego unikatowego charakteru. Tak miało się jednak nie stać.

Wiele pomysłów, efektów brak?

Pomysł na sposób wykorzystania tych obiektów zabytkowych i reszty terenu zmieniał się z biegiem lat. Na wszystkie inicjatywy Biernackich ma istnieć obszerna dokumentacja. W marcu 2003 r. zobowiązali się oni do udostępnienia Miastu st. Warszawa jednego obiektu i części nieruchomości na potrzeby mającego powstać w jednej z rotund muzeum Panorama Powstania Warszawskiego. Projekt został, nie z ich winy, zarzucony. Muzeum powstało w innym miejscu.

Biernaccy oraz Fundacja zawarli więc w grudniu 2008 r. ugodę, na mocy której ta druga oświadczyła, że ostatecznie porzuca plany urządzenia wystawy. W zamian za otrzymanie odszkodowanie Fundacja zwolniła wieczystych użytkowników z obowiązku wyremontowania i wyposażenia powierzchni na urządzenie w nim wystawy o powstaniu. Stojący za pięcioosobową rodziną deweloper, Marcin Biernacki, prezes firmy Juma, miał planować potem m.in. adaptację zabytku na apartamentowce i pięciogwiazdkowy hotel.

Zaoponował Burmistrz Dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski, twierdząc publicznie, że najchętniej widziałby w tym miejscu centrum kultury, muzeum, albo teatr. Uważał on (i nadal uważa), że użytkownicy wieczyści przez ostatnie 25 lat nie wywiązali się z obowiązku adaptacji i modernizacji zabytkowych zbiorników gazu i nie zrealizowali decyzji stołecznego konserwatora zabytków zalecającego zabezpieczenie zbiorników przed dalszą degradacją. Sprawa trafiła do sądu, gdzie dzielnica Wola walczy o odzyskanie zabytku. W opinii samorządowców „dopiero po podjęciu zdecydowanych kroków przez Stołecznego Konserwatora Zabytków użytkownicy wieczyści podjęli działania zmierzające do niezbędnego zabezpieczenia zabytkowych rotund”.

Spór o mur

Kilka lat później sprawa nabrała nowego rozgłosu. Władze dzielnicy Wola oskarżyły Biernackich o doprowadzenie do zniszczenia murowanego ogrodzenia przylegającego do działki na ul Prądzyńskiego. 28 września 2017 r. niezidentyfikowani sprawcy przewrócili fragment muru. Samorządowcy uważają, że sam w sobie jest on zabytkiem i niekonserwowany przez właścicieli, zawalił się.

Burmistrz Krzysztof Strzałkowski poinformował na Twitterze, że „nadzór budowlany, a także konserwator zabytków zostali już o tym fakcie poinformowani”. W konsekwencji nadzór wezwał Biernackich do wykonania robót zabezpieczających i naprawczych w postaci konstrukcji stabilizującej mur na całej długości od strony ul. Prądzyńskiego. W listopadzie 2017 r. zakończono te prace. Broniąc się przed oskarżeniami o doprowadzenie do zawalenia się muru i odbierając je jako nacisk na wycofanie się z nieruchomości, rodzina Biernackich oskarżyła przed sądem Strzałkowskiego o zniesławienie. Nieprzejednany burmistrz nie uląkł się procesu. Skłonił warszawski ratusz, by wystąpił o rozwiązanie umowy z Biernackimi na drodze sądowej. Uzasadnienie: niewypełnienie jej warunków z 1996 r.

– Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne – tak sytuację postrzega Krzysztof Strzałkowski. Niezmiennie uważa on, że Biernaccy korzystają z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie. Podczas próby ugodowego załatwienia sprawy miała paść od pełnomocnika burmistrza propozycja, aby Biernaccy oddali Miastu Warszawa nieruchomość i wzięli odszkodowanie za to, co do tej pory wykonali. Jednak Miasto nie może zapłacić rekompensaty według wartości rynkowej, bo… po stawkach rynkowych nie zdoła sprzedać tej nieruchomości.

Spór o podatek

Z uwagi na różne interpretacje zapisów umowy z 1996 r. z Fundacją, Biernaccy wszczęli postępowanie administracyjne o ustalenie stawki użytkowania wieczystego uwzględniającej niekomercyjny charakter nieruchomości i przeznaczenie obiektów na cele wyższej użyteczności publicznej. Miasto stanęło jednak na stanowisku, że są oni zobowiązani do płacenia zgodnie ze stawką maksymalną, tj. 3 proc. wartości nieruchomości. Biernaccy wnioskowali o obniżenie opłaty do wysokości 0.3 procent.

Sąd ostatecznie uznał, że może tam być prowadzona dowolna działalność, a zapis umowy użytkowania wieczystego jest zbyt ogólny, by przesądzić tę kwestię. To właściciel może podjąć decyzję, jak nieruchomość ma być użytkowana. Biernaccy złożyli więc w 2011 r. wniosek o podział nieruchomości, co miałoby umożliwić budowę zaplanowanego przez nich Metamuzeum techniki. Postępowanie o podział nieruchomości toczyło się do 24 lipca 2012 r. Zakończone zostało decyzją Ministra Kultury zakazującą dzielenia nieruchomości, w obawie przed niewłaściwym wykorzystaniem zabytkowej budowli, jak uzasadniono.

Projekt Metamuzeum

Projektem społecznie użytecznym, na którym zależało i zależy rodzinie Biernackich jest, jak twierdzą jej pełnomocnicy, projekt Metamuzeum – Centrum Techniki. Podobne istnieje już od kilku lat w Paczkowie, na terenach należących do Biernackich.

Na przestrzeni lat rodzina Biernackich faktycznie poniosła nakłady na utrzymanie użytkowanej nieruchomości. Wyremontowano dach i wieniec, uzupełniając ubytki muru w zbiorniku niższym. Ze względu na wpisanie do rejestru zabytków obu rotund wszelkie prace o charakterze remontowym i konserwacyjnym, wymagają jednak uzyskania pozwolenia na budowę oraz zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich wydanie trwa długo, a nikt nie zainwestuje już prywatnych pieniędzy, gdy sprawa ugrzęzła w sądach a status własnościowy nieruchomości nie jest pewny.

Jeśli strony sporu nie dogadają się, a prezydent Warszawy nie załagodzi sporu, walka o Wolskie Rotundy przed sądami i organami administracji zapowiada się na długie lata. W tym czasie obiekt nie zostanie zrewitalizowany i może zacząć ponownie ulegać degradacji, stając się wyrzutem sumienia samorządowców, którzy przez tyle lat nie potrafią uporać się z tą sprawą.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA