fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajWork-life balance – jak to wygląda w Polsce?

Work-life balance – jak to wygląda w Polsce?

Pod koniec 2022 roku aż co trzeci polski pracownik nie wykorzystał swojego urlopu wypoczynkowego w pełni.

Na koniec 2022 roku aż 34 proc. Polaków miało niewykorzystany urlop wypoczynkowy – wynika z badania Randstad. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 50 proc., ale średnia liczba niewykorzystanych dni w obu latach była taka sama i wynosiła 10.

Badanie Randstad wykazało, że zaległy urlop częściej mają mężczyźni (36 proc.) niż kobiety (31 proc.). Jeśli natomiast chodzi o stanowiska, to najczęściej z urlopu nie korzystają kierownicy średniego szczebla, wśród których niewykorzystany urlop ma aż 52 proc.

Porównując analogiczny okres zeszłego roku do obecnego, widać, że liczba pracowników z niewykorzystanym urlopem zmniejszyła się aż o 16 p.p, więc zdecydowanie częściej korzystaliśmy z prawa do wypoczynku. W przypadku osób, które nadal pozostały z nadwyżką dni wolnych, powodów tego stanu może być wiele

– powiedziała Monika Hryniszyn, regional HR leader Northern Europe & Global Talent w Randstad.

Wśród powodów zaległych urlopów wymienia się większą liczbę obowiązków w firmach, które ze względu na niepewność gospodarczą musiały zwolnić pracowników. Innym powodem może być przyjęty sposób rozliczania nadgodzin – w niektórych firmach nie są wypłacane, a są oddawane w postaci dni wolnych.

Urlop to nie zawsze odpoczynek

Choć urlop powinien być czasem odpoczynku od pracy i okazją do „wdrażania” idei work-life balance, to rzeczywistość często jest inna. Z badania Randstad dowiadujemy się, że 55 proc. pracowników przyznaje, że podczas urlopu zdarza się im odebrać wówczas służbowy telefon, a 43 proc. odpisuje w tym czasie na maile. Prawie co piąty ankietowany deklaruje, że w trakcie dni wolnych często odbiera telefony z pracy.

Według omawianego badania tylko 18 proc. firm oferuje pracownikom benefity w postaci dodatkowych dni wolnych, np. z okazji urodzin.

Źródło: Randstad

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA