fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWork-life balance – jak to wygląda w Polsce?

Work-life balance – jak to wygląda w Polsce?

Pod koniec 2022 roku aż co trzeci polski pracownik nie wykorzystał swojego urlopu wypoczynkowego w pełni.

Na koniec 2022 roku aż 34 proc. Polaków miało niewykorzystany urlop wypoczynkowy – wynika z badania Randstad. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 50 proc., ale średnia liczba niewykorzystanych dni w obu latach była taka sama i wynosiła 10.

Badanie Randstad wykazało, że zaległy urlop częściej mają mężczyźni (36 proc.) niż kobiety (31 proc.). Jeśli natomiast chodzi o stanowiska, to najczęściej z urlopu nie korzystają kierownicy średniego szczebla, wśród których niewykorzystany urlop ma aż 52 proc.

Porównując analogiczny okres zeszłego roku do obecnego, widać, że liczba pracowników z niewykorzystanym urlopem zmniejszyła się aż o 16 p.p, więc zdecydowanie częściej korzystaliśmy z prawa do wypoczynku. W przypadku osób, które nadal pozostały z nadwyżką dni wolnych, powodów tego stanu może być wiele

– powiedziała Monika Hryniszyn, regional HR leader Northern Europe & Global Talent w Randstad.

Wśród powodów zaległych urlopów wymienia się większą liczbę obowiązków w firmach, które ze względu na niepewność gospodarczą musiały zwolnić pracowników. Innym powodem może być przyjęty sposób rozliczania nadgodzin – w niektórych firmach nie są wypłacane, a są oddawane w postaci dni wolnych.

Urlop to nie zawsze odpoczynek

Choć urlop powinien być czasem odpoczynku od pracy i okazją do „wdrażania” idei work-life balance, to rzeczywistość często jest inna. Z badania Randstad dowiadujemy się, że 55 proc. pracowników przyznaje, że podczas urlopu zdarza się im odebrać wówczas służbowy telefon, a 43 proc. odpisuje w tym czasie na maile. Prawie co piąty ankietowany deklaruje, że w trakcie dni wolnych często odbiera telefony z pracy.

Według omawianego badania tylko 18 proc. firm oferuje pracownikom benefity w postaci dodatkowych dni wolnych, np. z okazji urodzin.

Źródło: Randstad

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA