fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaBiznesWreszcie gwarancje BGK także dla leasingu

Wreszcie gwarancje BGK także dla leasingu

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze szczególnych gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o leasing dla firm mocno dotkniętych koronakryzysem, które poszukują obecnie wsparcia płynności. Jeżeli harmonogram prac legislacyjnych nie zostanie zaburzony, nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie od początku maja tego roku.

Gwarancja na finansowanie firmy leasingiem będzie obejmowała nie więcej niż 80 procent kwoty transakcji leasingowej. Dzięki temu warunki finansowania przez firmę leasingową mogą być znacznie korzystniejsze niż dotychczas. Ryzyko ewentualnego niespłacenia pożyczki leasingowej przechodzi niemal w całości na gwaranta.
Nowe rozwiązanie bazuje na doświadczeniach z innymi programami gwarancyjnymi BGK; w tym na rozwiązaniu, które już wspiera firmy faktoringowe.

Rozproszone ryzyko

Pomaga tu też Unia Europejska, zdejmując z kolei ryzyko ze Skarbu Państwa, bo 70 procent kwoty udzielonej gwarancji objęte zostanie regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten działa w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, utworzonego przez państwa Unii Europejskiej na potrzeby walki z pandemią.

Ministerstwo Finansów podało, że celem nowego rozwiązania jest wsparcie kolejnej grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) „stanowiących grupę szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19, będących leasingobiorcami”.

Gwarancje te będą udzielane zgodnie z przepisami Komunikatu Komisji Europejskiej (z 20 marca 2020 roku) „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” i obejmą transakcje leasingu finansowego oraz pożyczki leasingowej.

„Zakłada się obejmowanie gwarancją transakcji leasingowych wchodzących w skład portfela stanowiącego zbiór pojedynczych transakcji leasingowych, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas oraz przeznaczenie tych transakcji leasingowych określa umowa zawarta pomiędzy BGK a leasingodawcą” – przekazał resort finansów.
Rozporządzenie ma obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku, co jest zgodne z terminem obowiązywania wskazanym w Komunikacie Komisji Europejskiej.

Skorzysta nawet 30 tysięcy firm

Gwarancje umożliwią zabezpieczenie transakcji leasingowych na 5,6 mld zł, obejmując ok. 30 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Według informacji Związku Polskiego Leasingu (ZPL), branża leasingowa udzieliła w 2020 roku łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł. Ponad 70 procent leasingobiorców w Polsce to właśnie mikro i małe przedsiębiorstwa.

– Pozytywny sygnał dla przedsiębiorstw jest taki, że z analizy ZPL wynika, że w ciągu 2021 roku branża leasingowa odrobi straty wywołane przez pandemię COVID-19 i wróci do poziomu finansowania sprzed kryzysu, co oznacza odbicie rynku. Jest to dobra wiadomość dla gospodarki, ze względu na spodziewany powrót firm na drogę inwestycji – uważa Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Rynek piwny odczuwa skutki kryzysu

W związku ze spowolnieniem gospodarczym rynek piwny w Polsce nie radzi sobie najlepiej, a dowodem tego jest upadek kolejnego browaru.
< 1 MIN CZYTANIA

Marksizmem w przedsiębiorców i w nasz system wartości! [WYWIAD]

O renesansie idei marksistowskich, spustoszeniu, jakie przynosi nie tylko gospodarce i naszym biznesom, ale także rodzinom i całej zachodniej cywilizacji, oraz o sposobach walki z tym niezwykle groźnym zjawiskiem rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
12 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA