fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWreszcie gwarancje BGK także dla leasingu

Wreszcie gwarancje BGK także dla leasingu

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze szczególnych gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o leasing dla firm mocno dotkniętych koronakryzysem, które poszukują obecnie wsparcia płynności. Jeżeli harmonogram prac legislacyjnych nie zostanie zaburzony, nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie od początku maja tego roku.

Gwarancja na finansowanie firmy leasingiem będzie obejmowała nie więcej niż 80 procent kwoty transakcji leasingowej. Dzięki temu warunki finansowania przez firmę leasingową mogą być znacznie korzystniejsze niż dotychczas. Ryzyko ewentualnego niespłacenia pożyczki leasingowej przechodzi niemal w całości na gwaranta.
Nowe rozwiązanie bazuje na doświadczeniach z innymi programami gwarancyjnymi BGK; w tym na rozwiązaniu, które już wspiera firmy faktoringowe.

Rozproszone ryzyko

Pomaga tu też Unia Europejska, zdejmując z kolei ryzyko ze Skarbu Państwa, bo 70 procent kwoty udzielonej gwarancji objęte zostanie regwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten działa w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, utworzonego przez państwa Unii Europejskiej na potrzeby walki z pandemią.

Ministerstwo Finansów podało, że celem nowego rozwiązania jest wsparcie kolejnej grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) „stanowiących grupę szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19, będących leasingobiorcami”.

Gwarancje te będą udzielane zgodnie z przepisami Komunikatu Komisji Europejskiej (z 20 marca 2020 roku) „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” i obejmą transakcje leasingu finansowego oraz pożyczki leasingowej.

„Zakłada się obejmowanie gwarancją transakcji leasingowych wchodzących w skład portfela stanowiącego zbiór pojedynczych transakcji leasingowych, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas oraz przeznaczenie tych transakcji leasingowych określa umowa zawarta pomiędzy BGK a leasingodawcą” – przekazał resort finansów.
Rozporządzenie ma obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku, co jest zgodne z terminem obowiązywania wskazanym w Komunikacie Komisji Europejskiej.

Skorzysta nawet 30 tysięcy firm

Gwarancje umożliwią zabezpieczenie transakcji leasingowych na 5,6 mld zł, obejmując ok. 30 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Według informacji Związku Polskiego Leasingu (ZPL), branża leasingowa udzieliła w 2020 roku łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł. Ponad 70 procent leasingobiorców w Polsce to właśnie mikro i małe przedsiębiorstwa.

– Pozytywny sygnał dla przedsiębiorstw jest taki, że z analizy ZPL wynika, że w ciągu 2021 roku branża leasingowa odrobi straty wywołane przez pandemię COVID-19 i wróci do poziomu finansowania sprzed kryzysu, co oznacza odbicie rynku. Jest to dobra wiadomość dla gospodarki, ze względu na spodziewany powrót firm na drogę inwestycji – uważa Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA