fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły o 8,2 proc. względem tego samego miesiąca ubiegłego roku. Porównując z sierpniem 2023, to ceny spadły o 0,4 proc. co jest największym spadkiem miesiąc do miesiąca od stycznia 2016 roku. Największy udział miały tu obniżki cen na stacjach paliw, a także redukcja kosztów żywności i energii. 

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że trend spadkowy zostanie utrzymany i inflacja na koniec roku spadnie poniżej 6 proc. 

W najbliższych miesiącach wystąpią jednak okoliczności, które mogą stymulować wzrost inflacji. Chodzi tu przede wszystkim o rosnące ceny paliw na światowych rynkach, które prędzej czy później odbiją się na cenach na polskich stacjach benzynowych. Do tego dojdzie możliwy powrót na początku przyszłego roku do 5-proc. stawki VAT na żywność oraz odmrożenie w tym samym czasie cen energii. 

Ekonomiści ankietowani przez globalną firmę analityczną Focus Economics szacują, że dla całego obecnego roku inflacja w Polsce wyniesie 11,9 proc., a dla 2024 będzie to 5,9 proc.

stat.gov.pl, pap.pl, twitter.com/PIE_NET_PL, https://twitter.com/Pekao_Analizy

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA