fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajWrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły o 8,2 proc. względem tego samego miesiąca ubiegłego roku. Porównując z sierpniem 2023, to ceny spadły o 0,4 proc. co jest największym spadkiem miesiąc do miesiąca od stycznia 2016 roku. Największy udział miały tu obniżki cen na stacjach paliw, a także redukcja kosztów żywności i energii. 

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że trend spadkowy zostanie utrzymany i inflacja na koniec roku spadnie poniżej 6 proc. 

W najbliższych miesiącach wystąpią jednak okoliczności, które mogą stymulować wzrost inflacji. Chodzi tu przede wszystkim o rosnące ceny paliw na światowych rynkach, które prędzej czy później odbiją się na cenach na polskich stacjach benzynowych. Do tego dojdzie możliwy powrót na początku przyszłego roku do 5-proc. stawki VAT na żywność oraz odmrożenie w tym samym czasie cen energii. 

Ekonomiści ankietowani przez globalną firmę analityczną Focus Economics szacują, że dla całego obecnego roku inflacja w Polsce wyniesie 11,9 proc., a dla 2024 będzie to 5,9 proc.

stat.gov.pl, pap.pl, twitter.com/PIE_NET_PL, https://twitter.com/Pekao_Analizy

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA