fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajWrzutki legislacyjne – dlaczego są szkodliwe?

Wrzutki legislacyjne – dlaczego są szkodliwe?

Dokładanie kolejnych ustaw do nowo przyjętych przepisów to zmora polskiego środowiska legislacyjnego.

Przedstawiciele polskich przedsiębiorców alarmują, że tak zwane wrzutki legislacyjne to zmora polskiej legislacji. „Rzeczpospolita” tłumaczy, że chodzi o sytuacje, gdy do jednej ustawy dokleja się drugą pomimo braku merytorycznego związku.

Zgodnie z obowiązującym prawem tego typu praktyki są niezgodne z zasadami techniki prawodawczej, gdyż w 2002 roku przyjęto rozporządzenie zakazujące jedną ustawą zmieniać lub uchylać przepisy, które nie są związane z nią przedmiotowo lub podmiotowo.

Praktyka tworzenia „warzywniaków legislacyjnych”, czyli ustaw zawierających przepisy z zupełnie różnych dziedzin prawa, jest szkodliwa. Tworzą one chaos prawny i informacyjny. Wiele zmian umyka

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przytaczanymi przez dziennik przykładami szkodliwych wrzutek legislacyjnych jest doklejenie do ustawy o e-administracji przepisów o wielkiej bazie danych o kondycji finansowej przedsiębiorstw. Według ekspertów istnieje ryzyko, że przez to wszystkie tajemnice handlowe mogą stracić ochronę. Inny przykład to przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA