fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajWrzutki legislacyjne – dlaczego są szkodliwe?

Wrzutki legislacyjne – dlaczego są szkodliwe?

Dokładanie kolejnych ustaw do nowo przyjętych przepisów to zmora polskiego środowiska legislacyjnego.

Przedstawiciele polskich przedsiębiorców alarmują, że tak zwane wrzutki legislacyjne to zmora polskiej legislacji. „Rzeczpospolita” tłumaczy, że chodzi o sytuacje, gdy do jednej ustawy dokleja się drugą pomimo braku merytorycznego związku.

Zgodnie z obowiązującym prawem tego typu praktyki są niezgodne z zasadami techniki prawodawczej, gdyż w 2002 roku przyjęto rozporządzenie zakazujące jedną ustawą zmieniać lub uchylać przepisy, które nie są związane z nią przedmiotowo lub podmiotowo.

Praktyka tworzenia „warzywniaków legislacyjnych”, czyli ustaw zawierających przepisy z zupełnie różnych dziedzin prawa, jest szkodliwa. Tworzą one chaos prawny i informacyjny. Wiele zmian umyka

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przytaczanymi przez dziennik przykładami szkodliwych wrzutek legislacyjnych jest doklejenie do ustawy o e-administracji przepisów o wielkiej bazie danych o kondycji finansowej przedsiębiorstw. Według ekspertów istnieje ryzyko, że przez to wszystkie tajemnice handlowe mogą stracić ochronę. Inny przykład to przepisy o konfiskacie auta za jazdę po alkoholu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA