fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaWsparcie dla firm energochłonnych lada chwila

Wsparcie dla firm energochłonnych lada chwila

Rząd chce, aby program wsparcia dla sektora energochłonnego ruszył jeszcze w wakacje 2023 roku.

Jeśli Komisja Europejska szybko wyda pozytywną decyzję w sprawie polskiego programu wsparcia dla firm energochłonnych, to rząd uruchomi go już w te wakacje. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zdradził pierwsze terminy.

Zgodnie z rządowymi założeniami program wsparcia dla firm energochłonnych ma być wart 5 mld złotych. Aktualnie program jest przedmiotem notyfikacji w Komisji Europejskiej i rząd oczekuje decyzji.

Zakładamy, że lipiec-sierpień to będzie ten czas na składanie wniosków i wypłaty na jesień – tak jak to było w poprzednim roku, w poprzedniej edycji programu

– powiedział w rozmowie z PAP szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Celem wsparcia dla przemysłu energochłonnego jest łagodzenie negatywnych skutków wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, które stanowią zagrożenie dla dalszej działalności przedsiębiorstw, w których koszty energii stanowią dużą część wszystkich kosztów operacyjnych.

Rząd chce, aby wnioski o pomoc były składane za trzy rozdzielne okresy – pierwsze półrocze, trzeci kwartał i czwarty kwartał 2023 r., a budżet programu będzie podzielony do tego proporcjonalnie. Najwięcej środków będzie przeznaczonych na pierwszy okres (2,495 mld zł), a reszta kwoty zostanie podzielona na pozostałe dwa przedziały czasowe (po 1,245 mld zł).

W 2022 roku rząd również oferował pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych, które borykały się z gwałtownymi podwyżkami cen gazu i prądu. Wówczas ze wsparcia skorzystało 208 firm energochłonnych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA