fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaWsparcie dla firm energochłonnych lada chwila

Wsparcie dla firm energochłonnych lada chwila

Rząd chce, aby program wsparcia dla sektora energochłonnego ruszył jeszcze w wakacje 2023 roku.

Jeśli Komisja Europejska szybko wyda pozytywną decyzję w sprawie polskiego programu wsparcia dla firm energochłonnych, to rząd uruchomi go już w te wakacje. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zdradził pierwsze terminy.

Zgodnie z rządowymi założeniami program wsparcia dla firm energochłonnych ma być wart 5 mld złotych. Aktualnie program jest przedmiotem notyfikacji w Komisji Europejskiej i rząd oczekuje decyzji.

Zakładamy, że lipiec-sierpień to będzie ten czas na składanie wniosków i wypłaty na jesień – tak jak to było w poprzednim roku, w poprzedniej edycji programu

– powiedział w rozmowie z PAP szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Celem wsparcia dla przemysłu energochłonnego jest łagodzenie negatywnych skutków wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, które stanowią zagrożenie dla dalszej działalności przedsiębiorstw, w których koszty energii stanowią dużą część wszystkich kosztów operacyjnych.

Rząd chce, aby wnioski o pomoc były składane za trzy rozdzielne okresy – pierwsze półrocze, trzeci kwartał i czwarty kwartał 2023 r., a budżet programu będzie podzielony do tego proporcjonalnie. Najwięcej środków będzie przeznaczonych na pierwszy okres (2,495 mld zł), a reszta kwoty zostanie podzielona na pozostałe dwa przedziały czasowe (po 1,245 mld zł).

W 2022 roku rząd również oferował pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych, które borykały się z gwałtownymi podwyżkami cen gazu i prądu. Wówczas ze wsparcia skorzystało 208 firm energochłonnych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA