fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaKrajWsparcie dla kobiet startujących w biznesie? Totalne nieporozumienie!

Wsparcie dla kobiet startujących w biznesie? Totalne nieporozumienie!

Ktoś podsunął premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pomysł ekstra wsparcia finansowego dla kobiet chcących założyć swoją firmę. Pomysł słaby. Nie tylko dlatego, że byłoby to kolejne, sztuczne i inflacjogenne pompowanie pieniędzy do gospodarki. Słaby także z tego powodu, że kobiety przedsiębiorcze zwyczajnie obraża, a mężczyzn dyskryminuje.

Chyba tylko szczególna okoliczność Dnia Kobiet oraz nasilająca się kampania wyborcza mogą wyjaśnić sygnowaną przez Mateusza Morawieckiego inicjatywę uruchomienia specjalnego programu wsparcia finansowego dla startu firm „kobiecych”. O co chodzi, można było dowiedzieć się 8 marca na konferencji „Polska XXI wieku”.

– Dla kobiet przedsiębiorczych, które chcą tworzyć swoje własne firmy, przeznaczamy na program, który za chwilę będzie przedstawiony. To miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety – mówił Mateusz Morawiecki na rzeczonej konferencji.

Polki są kreatywne i przedsiębiorcze

Jaki świat kreują doradcy premiera, że sygnuje on tak absurdalne inicjatywy? Czyżby szef rządu, były bankowiec, dobrze znający realia gospodarki i prowadzenia biznesu, wierzył w jakąś szczególną bezradność Polek? Że sprowadzone wyłącznie do zajmowania się dziećmi i kuchnią nie potrafią znaleźć pieniędzy na uruchomienie firmy?

Fakty są inne. Polki są szczególnie zaradne, energiczne i kreatywne. Bywa jednak, że przed założeniem swojego biznesu wstrzymuje je nie brak pieniędzy na start firmy, ale dokładnie to samo co wstrzymuje mężczyzn: obawa o koszty działalności. Oraz wszelkie problemy związane z działaniem na bardzo konkurencyjnym i wymagającym rynku.

Zaradność i kreatywność Polek na niwie biznesowej potwierdzają liczby zaczerpnięte ze statystyk GUS; tylko w zeszłym roku kobiety otworzyły ponad 93 tysięcy działalności gospodarczych – to o 32 proc. więcej niż w roku 2021. Firmy stworzone przez kobiety lub z aktywnym udziałem kobiet stanowiły aż 37 proc. wszystkich otwartych działalności. To więcej niż średnia unijna, która wynosi ok. 32 procent!

Dodatkową ciekawostkę, jawnie przeczącą stereotypowi kobiety, której domeną jest wyłącznie zajmowanie się domem, podał portal BS.NET.pl: aż 212 pań piastuje funkcje prezesek i zarządza pracami polskich banków spółdzielczych.

Tak wyglądają biznesy kobiet

Z opracowań GUS można także wyczytać, że kobiety najczęściej zakładają firmy handlowe oraz biznesy określone kodem PKD „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”. Blisko 12 proc. „kobiecych” firm to praktyki lekarskie ogólne, specjalistyczne, dentystyczne, pielęgniarskie i położnicze oraz działalność fizjoterapeutyczna.

Biznesy pań nie ograniczają się tylko do sektora edukacji czy zdrowia. Co trzecia firma związana jest z obsługą administracyjną innych firm (na przykład księgową), co piąta oferuje profesjonalne sprzątanie budników i obiektów przemysłowych. Dużo kobiet, naprawdę dużo, odnajduje się znakomicie w prowadzeniu własnych firm marketingowych, na rynku nieruchomości, a także w sektorze finansowym. Czyli w większości tych branż i sektorów, które należą do najbardziej dochodowych.

Inicjatywę wsparcia startu biznesów ze względu na płeć należy zaliczyć do nieudanych. Kobietom wiele nie pomoże, mężczyzn chcących otworzyć własną działalność będzie irytować. Lepiej by było, żeby rząd – zamiast dawać wsparcie (które w ten czy inny sposób i tak sobie odbierze) – po prostu nie utrudniał prowadzenia biznesów przedsiębiorcom. Z nietrafionego pomysłu wycofać się nie wstyd.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA