Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego skutecznie wspiera politykę rozwoju lokalnego biznesu. Jego oferta może pomóc wielu regionalnym firmom napotykającym trudności w dostępie do finansowania.

Nastał niełatwy czas dla prowadzenia biznesu – najpierw pandemia i związana z tym niepewność, następnie wojna za naszą wschodnią granicą, rosnąca inflacja a wraz z nią wzrost cen energii i coraz większe widmo kryzysu – tak wygląda rzeczywistość wielu firm na początku 2023 r. Na szczęście polskich przedsiębiorców nie tak łatwo jest złamać. Z odpowiednim wsparciem są oni w stanie radzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Dostęp do finansowania

Na wsparcie takie mogą liczyć m.in. dzięki regionalnym funduszom rozwoju, które od kilku lat wspierają politykę rozwoju województw. Co ważne, fundusze te co do zasady uzupełniają komercyjny system finansowy, a nie z nim konkurują. To niezwykle ważne w czasach, kiedy banki zaostrzają politykę kredytową, a te firmy, które mają zdolność, wstrzymują się z inwestycjami ze względu na rosnące koszty kredytów. Z pomocą może wówczas przyjść regionalny fundusz rozwoju.

W województwie łódzkim jest to Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego utworzony przez Samorząd Województwa Łódzkiego pod koniec 2019 r. Na podstawie zawartej pomiędzy Województwem a Funduszem w 2020 r. umowy powierzenia, RFRWŁ zarządza obecnie pulą prawie 120 mln zł, które w całości są przeznaczane na wsparcie lokalnych firm. Kwota powierzonych środków sukcesywnie rośnie.

Aktualnie lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach „Regionalnej Pożyczki Obrotowej”. Instrument ten pozwala ubiegać się nawet o 1 mln zł. Projekt przeznaczony jest na finansowanie kapitału obrotowego oraz wydatków bieżących i stałych przedsiębiorstw w związku z prowadzoną działalnością, w tym podatku od towaru i usług. To pożyczka, w której nie wymaga się wkładu własnego, gdzie brak jest dodatkowych opłat i prowizji, a karencja w spłacie kapitału może wynieść pół roku. Okres spłaty to maksymalnie 5 lat.

Szansa dla wielu firm

Fundusz nie zapomina też o branżach najbardziej poszkodowanych w skutek pandemii. I tak w ramach „Regionalnej Pożyczki Turystycznej” mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu mogą otrzymać do 500 tys. zł wsparcia na poszerzenie oferty. Nie jest wymagany wkład własny, karencja w spłacie wynosi nawet 6 miesięcy, a pożyczka przyznawana jest na 5 lat. Ten program to szansa dla wielu lokalnych, często rodzinnych firm na powrót do biznesu po okresie lockdownu.

Oferta RFRWŁ jest sukcesywnie rozwijana, biorąc m.in. pod uwagę obecną sytuację rynkową i mając na celu minimalizację negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na prowadzone biznesy w Łódzkim.

Więcej informacji o wsparciu regionalnego sektora MŚP na stronie https://rfrwl.pl.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i Regionalnym Funduszem Rozwoju Województwa Łódzkiego.

Poprzedni artykułNiebezpieczna gra w berka z inflacją
Następny artykułUnia zaostrza zabawę w recykling