fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWsparcie dla MŚP ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego

Wsparcie dla MŚP ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego piastuje funkcje organizatora kilkunastu form pomocy finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc ta przybiera formę gwarancji i poręczeń kredytowych, a także preferencyjnych pożyczek wspierających płynność oraz rozwój firm. O aktualnie dostępne formy pomocy warto się zapytać także w swoim banku.

Bank Gospodarstwa Krajowego utrzymał dotychczasowe warunki specjalne poszczególnych gwarancji oraz wprowadził nowe rozwiązania dotyczące m.in. gwarancji de minimis, Biznesmax czy gwarancji dla sektora rolnego. Do końca 2022 roku będą one udzielane na preferencyjnych dla przedsiębiorców warunkach.

Przedsiębiorcy mają mieć też ułatwiony dostęp do finansowania, a szczególna pomoc dotyczy utrzymania płynności finansowej firm, które ucierpiały z powodu restrykcji i ograniczeń pandemicznych. Ponadto bank uruchomił nowe gwarancje z Funduszu Gwarancji Kryzysowych tj. gwarancje płynnościowe i na inwestycje oraz gwarancje spłaty limitów faktoringowych – w miejsce gwarancji z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Więcej szczegółów znajduje się tutaj: link oraz tutaj: link oraz tutaj: link.

Dla dotkniętych wojną na Ukrainie

Niestety nie możemy odnaleźć informacji, czy weszło już w życie rozporządzenie dotyczące wsparcia w formie gwarancji BGK dla mikro, małych i średnich firm będących leasingobiorcami, które odczuły skutki kryzysu związanego z wojną za naszą wschodnią granicą. W założeniu rozporządzenie to miało wejść w życie 1 lipca tego roku. Szczególna pomoc ma być udzielana firmom będącym leasingobiorcami, czyli w tym przypadku przeprowadzającym transakcje leasingu finansowego oraz zaciągającym pożyczki leasingowe. Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego obejmie nie więcej niż 80 proc. kwoty transakcji leasingowej, przy czym 70 proc. kwoty udzielonej gwarancji objęte jest regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Całkowita kwota środków trwałych finansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2021 r. 88 mld złotych, z czego 74 proc. leasingobiorców to mikro i małe przedsiębiorstwa, do których kierowana jest – na różne sposoby – pomoc publiczna.

Pożyczka płynnościowa z POIR

Nadal dostępne są pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój w ramach pakietu pomocy „poepidemicznej” stworzonego z unijnych środków. Pożyczki te umożliwiają sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Przybierają formę nieoprocentowanego finansowania udzielanego mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Ich łączna kwota przyznawana firmie nie może przekroczyć dwukrotności sumy wynagrodzeń za 2019 r. lub 25 proc. obrotu firmy za 2019 r. – szczegóły znajdują się tu: link.

Pożyczki unijne z RPO

Dostępne są też tzw. pożyczki z RPO (Regionalnych Programów Operacyjnych), czyli udzielane przez banki i inne instytucje finansujące mikro, małym i średnim firmom inwestycje na rozwój, poprawę potencjału na rynku i podniesienie konkurencyjności. Zastosowane tu ułatwienia w spłacie pożyczek unijnych mają pomóc przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji lub są nią zagrożeni. Szczegóły: link.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA