Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił szczegóły wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez katastrofę ekologiczną na Odrze.

Pexels.com

Przedsiębiorcy, których biznesy ucierpiały na skutek skażenia Odry, mogą liczyć na jednorazowe świadczenie pieniężne. Według informacji podanej przez ZUS przepisy dotyczące tej pomocy weszły w życie dziś – 30 września br.

Zgodnie z planem z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z sektorów, które zostały najbardziej dotknięte sytuacją ekologiczną na Odrze. Mowa tutaj o branży turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki), a także branży gastronomicznej (restauracje i bary) oraz sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego).

„Możliwość ta dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzili swoją działalność na terenie powiatów, przez które przepływa Odra lub położonych w jej pobliżu. Kody PKD uprawnionych branż oraz powiaty, na terenie których była prowadzona pozarolnicza działalność zostały wskazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy” – wyjaśniono w komunikacie ZUS.

Żeby uzyskać jednorazowe świadczenie za sierpień 2022 r. przedsiębiorcy muszą złożyć specjalny wniosek, który powinien trafić do ZUS najpóźniej do 31 grudnia 2022 r. Jedyna możliwość złożenia takiego wniosku to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

„Ocenimy, czy spełniasz warunek dotyczący prowadzenia, jako przeważającej działalności oznaczonej kodem PKD, na podstawie danych z rejestru REGON w brzmieniu na 31 lipca 2022 r. Jednorazowe świadczenie stanowi pomoc de minimis, dlatego musisz przekazać we wniosku informacje wymagane przy ubieganiu się o ten rodzaj pomocy publicznej. Ocenimy, czy możesz otrzymać pomoc de minimis, czyli jednorazowe świadczenie, na podstawie przedstawionych przez Ciebie informacji oraz warunków udzielania pomocy de minimis określonych przepisami prawa” – sprecyzowano w informacji Urzędu.

Poprzedni artykułParkowanie służbowego auta pod domem nie wyklucza pełnego odliczenia VAT
Następny artykułRoszczenia wojenne przeszkodą na drodze do polsko-niemieckiego pojednania? Tak uważa niemiecki biskup