Niewykluczone, że przemysł przetwórczy owoców i warzyw będzie mniej płacić za energię.

Fot. Pexels

Przedstawiciele branży przetwórczej owoców i warzyw przedstawili ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi problemy, z którymi się obecnie borykają. Niewykluczone, że rząd zorganizuje dla tej gałęzi dodatkowe wsparcie.

Wśród głównych problemów wymienionych przez branżę wskazano na koszty produkcji. W minionym sezonie np. mrożenie owoców i warzyw – ze względu na wysokie ceny energii – było bardzo drogie. Poza tym branża nie jest zadowolona z krótkiego vacatio legis dla wejścia w życie unijnych wymogów dotyczących opakowań i ich odzyskiwania. Przetwórcy owoców i warzyw mają również wątpliwości dotyczące opłaty cukrowej i wysuniętych zastrzeżeń ze strony Ministerstwa Zdrowia. Branża obawia się też wdrożenia w całej Unii Europejskiej systemu żywności Nutri-Score.

„W odpowiedzi na zgłaszane problemy wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił znaczenie możliwości obniżenia kosztów energii poprzez zakładanie spółdzielni energetycznych. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele resortu rolnictwa zwracali uwagę na konieczność dywersyfikacji źródeł energii oraz przygotowania bilansu potrzeb i możliwości pozyskania energii. Poinformowali jednocześnie, że do końca I kwartału powinien być przedstawiony projekt aplikacji kalkulatora energetycznego, który pozwoli na analizę takiego przedsięwzięcia pod kątem możliwości i opłacalności” – napisano w komunikacie ministerstwa.

Jeśli chodzi o opłatę cukrową minister Kowalczyk zapowiedział rozmowy na ten temat z ministrem zdrowia, a w kwestii opakowań obiecał starania o przyspieszenie prac legislacyjnych. Szef resortu rolnictwa opowiedział się także przeciwko rozwiązaniom zawartym w systemie Nutri-Score, który dyskryminowałby polskie produkty na rzecz wysokoprzetworzonych.

Poprzedni artykułOlbrzymie długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości
Następny artykułDodatkowa opłata za schłodzenie napoju?