fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesWsparcie dla sektora MŚP z funduszy europejskich oraz w postaci kredytów EBI

Wsparcie dla sektora MŚP z funduszy europejskich oraz w postaci kredytów EBI

Przedsiębiorcy mikro, mali i średniej wielkości mogą brać udział w regionalnych konkursach wsparcia działalności z funduszy europejskich oraz sięgać po dedykowane im pożyczki.

Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa i konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi z woj. lubelskiego mogą liczyć na wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Wielkość maksymalna finansowania zależy oczywiście od rodzaju przedsiębiorstwa oraz od zakresu inwestycji.

Dofinansowanie do mikrofirmy z woj. lubelskiego może sięgnąć nawet 70 proc. kosztów badania wdrożenia nowych produktów, 45 proc. eksperymentalnych prac rozwojowych oraz 70 proc. prac wdrożeniowych.

Kosztami kwalifikowanymi mogą tu być: zatrudnienie personelu, usługi zewnętrzne (ekspertyzy, analizy, badania oraz najem i dzierżawa aparatury badawczej), amortyzacja nieruchomości, a nawet zakup wartości niematerialnych i prawnych oraz materiałów, surowców, półproduktów, odczynników, elementów prototypów. Z kolei tzw. koszty wdrożeniowe przedsiębiorca może wykazać w ramach finansowania nieruchomości, robót budowlanych, środków trwałych (zarówno nowych, jak i używanych) oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Konkurs zaplanowano na kwiecień-maj 2024 roku, ale już teraz warto się do niego przygotować.

Dla firm z woj. zachodniopomorskiego

Na ponad 43 mln złotych (w sumie) z funduszy europejskich mogą liczyć z kolei mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy chcący zainwestować w Specjalnej Strefie Włączenia (SSW) na Pomorzu Zachodnim.

Preferowane jest wdrażanie rozwiązań związanych z transformacją przemysłową, cyfrową oraz tzw. zieloną. Średniej wielkości przedsiębiorcy koszty kwalifikowalne będą mogli zrefinansować w 50 proc., a mali i mikroprzedsiębiorcy – w 60 proc.

Nabory odbywają się jeszcze do 8 listopada 2023 roku.

Także dla start-upów

Warto przypomnieć, że małe i średnie przedsiębiorstwa dofinansowuje pożyczkami także Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Wartość finansowania, które wsparło rozwój polskich MŚP osiągnęła w zeszłym roku 695 mln euro. Pieniądze otrzymało 69 192 firm, przyczyniając się do utrzymania ponad 650 tys. miejsc pracy. EBI ogłosił właśnie, że podpisał kolejną umowę kredytową na 7,5 mln euro z polską firmą meblarską Tylko SA, będącą drugim co do wielkości eksporterem mebli na świecie. Pieniądze mają wzmocnić potencjał badawczo-rozwojowy firmy w zakresie opracowywania innowacyjnych produktów. – To wielki kamień milowy dla Tylko. Wejście w długoterminowe partnerstwo z EBI pomoże nam zbudować globalny biznes, zgodny z naszymi wartościami, mając u boku największego inwestora w Europie – mówi cytowany w komunikacie Mikołaj Molenda, co-CEO i współzałożyciel Tylko.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA