fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPomoc dla turystyki w Polsce Wschodniej

Pomoc dla turystyki w Polsce Wschodniej

Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnił instytucjom pośredniczącym atrakcyjną pożyczkę dla młodych firm zajmujących się turystyką. Pieniądze pochodzą ze środków projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, który jest finansowany przez ministrów finansów oraz funduszy i polityki regionalnej. Z tego wsparcia można skorzystać w okresie pandemii i lockdownu także wtedy, gdy firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Do rozdysponowania jest ponad sześćdziesiąt milionów złotych.

Atrakcyjna pożyczka jest dedykowana firmom z branży turystycznej i okołoturystycznej działającym w Polsce Wschodniej. Okres mniejszego ruchu turystycznego lub jego całkowite ustanie można przecież wykorzystać na przygotowanie szerszej oferty firmy, ale także na pracę nad podniesieniem jakości produktów i usług już świadczonych albo po prostu opłacić bieżące wydatki.

Dla kogo i ile pieniędzy?

Niskooprocentowana pożyczka na rozwój turystyki to szansa na niedrogie wsparcie inwestycji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z branży turystycznej lub okołoturystycznej, pochodzących nie tylko wyłącznie z obszarów Polski Wschodniej (chociaż te rejony są preferowane). Mogą się o nią starać przedsiębiorcy z województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Cel pożyczki został  zdefiniowany szeroko – chodzi o możliwość „sfinansowania wydatków inwestycyjnych oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Przedsiębiorca otrzyma do dyspozycji nawet do 500 tysięcy złotych, które może przeznaczyć na przykład na budowę lub rozbudowę obiektu noclegowego czy gastronomicznego. Może też stworzyć (lub tylko rozwinąć) już istniejącą infrastrukturę rekreacyjno-sportową.

Wsparcie produkcji regionalnej

Pieniądze z pożyczki mogą też pomóc rozpocząć lub rozwinąć produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych albo tylko rozszerzyć zakres usług już świadczonych czy podnieść ich jakość. Dotyczy to także sprzedaży usług z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK), takich jak e-turystyka. Pieniędzmi z pożyczki można pokryć także wydatki związane z bieżącą działalnością gospodarczą oraz promocją i reklamą.

Pożyczka ma stałe, atrakcyjne oprocentowanie na warunkach zdecydowanie korzystniejszych niż rynkowe – obecnie wynosi ono 0,0375 proc. lub 0,075 proc. w skali roku. Pozbawiona jest też opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Maksymalny okres spłaty wynosi siedem lat, ale istnieje możliwość karencji. Część firm nie musi też wnosić wkładu własnego, co podnosi atrakcyjność tej pożyczki. Preferencyjne, niższe oprocentowanie oraz brak wymaganego wkładu własnego dotyczą szczególnie obiektów posiadających status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Ważne: firma musi prowadzić działalność nie dłużej niż dwa lata.

Dla dotkniętych koronakryzysem

Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 mogą skorzystać z lepszych warunków umowy pożyczki. W tym celu trzeba złożyć wniosek i uzyskać sześciomiesięczne wakacje kredytowe dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych bezpośrednio w instytucji pośredniczącej w udzielaniu pożyczki. Wkładu własnego przedsiębiorca nie musi mieć, a pożyczkę może też w całości przeznaczyć na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację podmiotu.
O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi w porozumieniu z klientami.

Z pożyczki na rozwój turystyki skorzystało już prawie 600 firm.
Lista instytucji finansowych pośredniczących w udzielaniu pożyczki: LINK

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA