fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajWspieramy polskie marki – nowe rozdanie w Zelmotorze

Wspieramy polskie marki – nowe rozdanie w Zelmotorze

Zelmotor to polska firma produkująca silniki elektryczne, która niedawno stanęła przed widmem zamknięcia. Ratunkiem okazała się restrukturyzacja i podjęcie wyzwania w postaci produkcji własnego sprzętu AGD. Firma zdobyła ostatnio kilka prestiżowych nagród jakości.

Gdyby zepsuł się Państwu (co się zdarza) np. odkurzacz albo czajnik elektryczny prosiłbym o niepodejmowanie pochopnej decyzji przy zakupie nowego i zwrócenie uwagi na markę sprzętu. W moim przypadku zaczęło się od czajnika elektrycznego. Szukając niedawno urządzenia do szybkiego gotowania wody na kawę lub herbatę chciałem, by koniecznie było ono wyprodukowane przez polskiego producenta. Ktoś polecił mi czajnik polskiego Zelmera i – na wszelki wypadek – postanowiłem sprawdzić, czy aby firma ta na pewno dalej jest polska. Okazało się, że (po Niemcach) prawa do marki mają już Hiszpanie. Ale gdy sprawdzałem historię tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu AGD nad Wisłą, moją uwagę zwróciła naprawdę polska firma – Zelmotor, niedawny kooperant Zelmera, który walczy dziś o przetrwanie na rynku sprzętu AGD niczym Dawid z Goliatem.

Trochę historii

Jeszcze latach 70. produkty z rzeszowskiej fabryki Predom-Zelmer trafiały do wielu państw świata i cieszyły się niezmiernie uznaniem i bardzo dobrą opinią klientów, w tym także z państw zachodnich. Sam zakład przodował w Polsce pod względem wprowadzania nowoczesnych technologii produkcji. W 2011 roku Zelmer – ze względu na zwiększenie asortymentu produkcji –wybudował nową fabrykę w Rogoźnicy (11 km od Rzeszowa) w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Niestety w 2013 roku Zelmer został sprzedany BSH Hausgerate Gmbh.

Początkowo na sprzęcie AGD wytwarzanym w rzeszowskich fabrykach obok logo Zelmera zaczęły pojawiać się produkty z logo Siemensa i Boscha. Niemcy stopniowo jednak ograniczali asortyment Zelmera, promując swoją markę. W końcu w roku 2020 firm BSH Hausgerate Gmbh podjęła decyzję o ostatecznym wycofaniu polskiej marki z produkcji i sprzedaniu praw do jej używania hiszpańskiej firmie B&B Trends, która teraz sprzedaje w Polsce swoje wyroby sygnując je logo Zelmera.

Zelmotor zaś, po przejęciu rzeszowskiej fabryki przez Niemców, dalej dostarczał silniki elektryczne Zelmerowi. Sęk w tym, że w 2019 r. Niemcy wstrzymali zamówienia z Zelmotora i polskiej fabryce, z powodu zamknięcia rynku zbytu, groziło zamknięcie. Dyrekcja Zelmotoru i pracownicy nie załamali rąk, ale postanowili walczyć o przetrwanie.

Nowe rozdanie

Zelmotor postanowił szukać nowych rynków zbytu dla swoich silników elektrycznych. Pojawił się też pomysł, by kontynuując tradycję produkcji polskich AGD zakład rozpoczął produkcję własnych urządzeń. Zelmotor podjął to wyzwanie i w swoich zakładach produkcyjnych w Rzeszowie i Jarosławiu rozpoczął – z sukcesem – produkcję odkurzaczy i czajników elektrycznych, ale też szatkownic, krajalnic, maszynek do mielenia, mikserów oraz suszarek spożywczych. W asortymencie fabryki możemy znaleźć nawet oczyszczacze powietrza (wymóg czasów). Zelmotor nadal oczywiście produkuje silniki małej i średniej mocy, które sprzedaje w Polsce i zagranicą. Firma produkuje też podzespoły do wielu urządzeń (w tym do odkurzaczy). Jakość wytwarzanych przez Zelmotor produktów szybko została zauważona przez nabywców i jury kilku konkursów jakości.

Co więcej Zelmotor się rozwija – w roku 2021 powiększył się o zakład w Puńcowie koło Cieszyna, spadkobiercę tradycji produkcyjnej znanej firmy CELMA, która w ciągu ostatnich pięciu lat (do roku 2021) działała w ramach przedsiębiorstwa PROMOTECH. Wydział Śląski Zelmotora produkuje w Puńcowie wałki, koła zębate i silniki elektryczne używane w profesjonalnych elektronarzędziach.
Polskie zakłady Zelmotor zatrudniają łącznie ponad 200 pracowników, co w porównaniu z potentatami typu BSH Hausgerate Gmbh faktycznie przywodzi na myśl Dawida i Goliata.
Nie ukrywajmy, że między producentami sprzętu AGD toczy się walka o klienta. Bronią w tej walce jest głównie jakość i cena, ale też po prostu podszywanie się pod inne marki – mówię o przypadku zgodnej z prawem sprzedaży „hiszpańskich” produktów AGD pod marką Zelmera. (celowo dałem tu cudzysłów, bo okazuje się, że hiszpańska firma B&B Trends zajmuje się głównie importem chińskiego drobnego sprzętu AGD).

Od nas, polskich klientów, zależeć będzie, czy taka marka jak polski Zelmotor przetrwa na rynku, czy też nie. Pamiętajmy, że ponad 200 pracowników Zelmotora utrzyma miejsca pracy i swoje rodziny, jeżeli będziemy kupować ich – polskie – produkty.
Nie dajmy się nabrać na hiszpańskiego (rodem z Chin) Zelmera, skoro mamy nasz Zelmotor.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA