fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatWspólne manewry marynarki Rosji, Chin i Iranu na Bliskim Wschodzie

Wspólne manewry marynarki Rosji, Chin i Iranu na Bliskim Wschodzie

Iran przeprowadzi do końca marca ćwiczenia marynarki wojennej wspólnie z Rosją i Chinami – zapowiedział irański dowódca marynarki, kontradmirał Shahram Irani. Jak informuje Iran, do udziału zaproszono też inne kraje. Ogłoszenie manewrów to odpowiedź na niedawny nalot USA na bazy Huti w Jemenie.

– Manewry zostaną przeprowadzone w celu ochrony bezpieczeństwa regionu i wspólnych interesów – powiedział kontradmirał Shahram Irani – podaje „Washington Times” za państwową Islamic Republic News Agency.

Informacja ta zbiega się w czasie z rosnącym napięciem na Bliskim Wschodzie. Kilka dni temu amerykańska i brytyjska armia uderzyły w bazy należące do powiązanych z Iranem rebeliantów w Jemenie. We wspólnym oświadczeniu państw podano, że uderzono w 36 celów Huti, m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe. Według relacji USA i Wielkiej Brytanii składowano tam pociski rakietowe, które stanowiły „bezpośrednie zagrożenie dla okrętów marynarki wojennej USA i statków handlowych w regionie” – podaje „Washington Times”.

Jemeńska grupa Huti, silnie powiązana wojskowo i dyplomatycznie z Iranem, od grudnia przeprowadza ataki na międzynarodowe statki handlowe na Morzu Czerwonym. Huti uderzają w cywilne i wojskowe okręty płynące w kierunku Izraela w ramach solidarności z palestyńskimi siłami Hamasu.

Iran potępił ostatnie ataki USA, z których część była wymierzona także w miejsca wykorzystywane przez członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Teheranie.

Wspólne manewry Rosji, Chin i Iranu To nie odbyłyby się po raz pierwszy. W marcu 2023 roku okręty wojenne tych krajów wzięły udział w ćwiczeniach pod nazwą „Security Bond 2023” w Zatoce Omańskiej.

South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA